History for 2012 Jun 9th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2012New England High School Outdoor Track and Field Championships CNESSPA - Council of New England Secondary Schools Principals' Association 2012 Results - New England High School Outdoor Championships
Published by
Website:Click here Results by: Lancer Timing 67th New England Interscholastic Track - 6/9/2012
Outdoor Championships
Thornton Academy, Saco Maine
Results
© Copyright 2012. Sub 5 Track Club, All Rights Reserved
WWW.SUB5.COM
Girls 100 Meter Dash
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 11.50 1995 Shayla Wallace, Northwest Catholic, CT
Winner '11: 12.34 Precious Holmes, Hillhouse Ct.
National: # 11.14 1992 Marion Jones, Thoousand Oakes HS - CA
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Shatajah Wattely 12 Montville CT 12.03q 2.1 1
2 Shellyann Lindo 12 Brien McMa - CT 12.07q 2.1 1
3 Kate Hall FR Lake Region - ME 12.23q 1.4 3
4 Michaela Pernell 9 Nonnewaug CT 12.26q 2.1 1
5 Amanda Henson 10 Barnstable - MA 12.26q 2.1 1
6 Mollie Gribbin SR S. Burlington VT 12.29q 2.1 2
7 Carly Daniel 12 Wellesley - MA 12.30q 2.1 1
8 Quashira McIntosh FR Hope - RI 12.31q 2.1 2
9 Briana Robitaille 11 Attleboro - MA 12.35 1.7 4
10 Adrian Jones 11 Bloomfield - CT 12.41 1.7 4
11 Nicole Kirk SR Scarborough - ME 12.43 1.4 3
12 Jessica Scott 10 Hopkinton - MA 12.47 1.4 3
13 Chaslynn Saucier 10 Wilbur Cross CT 12.52 2.1 2
14 Kayla Gilding FR S. Burlington VT 12.55 2.1 1
15 Natalie Bilynsky 12 Oyster River NH 12.56 1.7 4
16 Arashana Yanes 12 Nashua South-NH 12.56 NWI 5
17 Jarnae Royster SR Hope - RI 12.63 1.4 3
18 Anchella Bernard 11 Camb R&L - MA 12.71 1.7 4
19 Shyneice Sanders SR Hope - RI 12.74 2.1 2
20 Kamillah Smith 12 Amherst-Pelh-MA 12.76 1.4 3
21 Jaclyn Masters SR Edward Little-ME 12.78 1.7 4
22 Meredith Ramsey 09 Mrrimck Vlley-NH 12.83 1.4 3
23 Katie Mullett 11 Londonderry-NH 12.86 2.1 1
24 Georgia Bolduc JR Waterville - ME 12.87 2.1 2
25 Bri Crisci SR Hall-Dale - ME 12.87 2.1 2
26 Leniesha Williams SO Mnt. Anthony VT 12.96 1.4 3
27 Shelby McLenithan JR Mnt. Anthony VT 12.98 1.7 4
28 Marykate Masters SR Edward Little-ME 13.02 1.7 4
28 Saskia Morgan SR Shea - RI 13.02 2.1 1
30 Chelsea Montello SR Fair Haven VT 13.06 1.7 4
31 Stephanie DiTraglia FR La Salle - RI 13.09 2.1 2
32 Georgiana Miller 10 Kennett - NH 13.10 1.4 3
33 Dara Falaye JR Classical - RI 13.33 2.1 2
Girls 100 Meter Dash
=====================================================================
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 11.50 1995 Shayla Wallace, Northwest Catholic, CT
Winner '11: 12.34 Precious Holmes, Hillhouse Ct.
National: # 11.14 1992 Marion Jones, Thoousand Oakes HS - CA
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Shellyann Lindo 12 Brien McMa - CT 11.75 2.0
2 Shatajah Wattely 12 Montville CT 12.13 2.0
3 Kate Hall FR Lake Region - ME 12.20 2.0
4 Amanda Henson 10 Barnstable - MA 12.20 2.0
5 Carly Daniel 12 Wellesley - MA 12.28 2.0
6 Mollie Gribbin SR S. Burlington VT 12.28 2.0
7 Quashira McIntosh FR Hope - RI 12.30 2.0
8 Michaela Pernell 9 Nonnewaug CT 12.36 2.0
Girls 200 Meter Dash
========================================================================
Meet: R 23.75 1996 Shayla Wallace, Northwest Catholic, CT
Winner '11: 25.09 Selena Yates, Holyoke MA
National: # 22.52 2003 Allyson Felix, LA Baptist- CA
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Shellyann Lindo 12 Brien McMa - CT 24.27 2.9 4
2 Emily Dawidczyk 11 Oxford - CT 24.69 2.9 4
3 Quashira McIntosh FR Hope - RI 24.80 2.9 4
4 Adrian Jones 11 Bloomfield - CT 24.86 2.9 4
5 Shatajah Wattely 12 Montville CT 24.99 2.9 4
6 Mollie Gribbin SR S. Burlington VT 25.11 2.9 4
7 Djenne Parris 11 Brookfield - CT 25.21 2.0 3
8 Teal Jackson JR Brewer - ME 25.21 2.0 3
9 Rayanna Relerford 12 Bloomfield - CT 25.33 2.9 4
10 Amanda Henson 10 Barnstable - MA 25.34 2.9 4
11 Nicole Kirk SR Scarborough - ME 25.35 2.0 3
12 Bionca St Fleur 11 Melrose - MA 25.44 1.9 2
13 Natalie Bilynsky 12 Oyster River NH 25.78 2.0 3
14 Dominque Hall 10 Shrewsbury - MA 25.81 2.0 3
15 Jarnae Royster SR Hope - RI 25.83 1.9 2
16 Arashana Yanes 12 Nashua South-NH 25.88 2.0 3
17 Shyneice Sanders SR Hope - RI 25.90 1.9 2
18 Meredith Ramsey 09 Mrrimck Vlley-NH 25.98 1.9 2
19 Kathareeya Tonyai 11 Conant - NH 26.02 2.3 1
20 Claire O'Donnell 11 Plymouth Nor MA 26.06 1.9 2
21 Kristen Bourque 10 Londonderry-NH 26.06 1.9 2
22 Bri Crisci SR Hall-Dale - ME 26.13 2.3 1
23 Georgia Bolduc JR Waterville - ME 26.24 2.3 1
24 Karly Gregory JR Prout HS - RI 26.41 2.3 1
25 Anjelique Cooley SR Central Falls-RI 26.54 2.3 1
Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Meet: R 54.6h 1986 Tasha Downing, Boston Technical HS, MA
Winner '11: 55.42 Precious Holmes, Hillhouse CT
National: # 50.74 2000 Monique Henderson, SD Smauel FB Morse - CA
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jaimee Dorsey SR E. Greenwich- RI 55.69 4
2 Kayla Gilding FR S. Burlington VT 56.49 4
3 Catherine Voelpel 11 Berlin - CT 56.52 4
4 Rayanna Relerford 12 Bloomfield - CT 57.60 1
5 Corinn Bedell SR Fryeburg - ME 57.92 4
6 Teal Jackson JR Brewer - ME 57.93 4
7 Shameal Samuels 12 Capital Prep-Ct 58.04 4
8 Shannon O'Neil 12 Berlin-NH 58.34 4
9 Lia Joham 9 Fairfield Wa- CT 58.43 4
10 Emily Tolman SR Scarborough - ME 58.84 3
11 Karly Gregory JR Prout HS - RI 58.90 3
12 Sydney Petersen 10 Exeter - NH 59.62 1
13 Khaila Ramirez 10 Northampton - MA 59.78 3
14 Rachel Leonard 09 Exeter - NH 59.87 1
15 Amanda Joyal SO La Salle - RI 1:00.00 2
16 Stephanie Ambrose SR Woodstock VT 1:00.16 2
17 Carly Muscaro 11 Ashland - MA 1:00.17 3
18 Audrey Weyand SO Bonny Eagle-ME 1:00.35 1
19 Liz Znamierowski 12 Mt. Mansfield VT 1:00.40 3
20 Kathareeya Tonyai 11 Conant - NH 1:01.03 3
21 Veronica Hardy SO La Salle - RI 1:02.00 3
22 Elizabeth Bassette JR Woodstock VT 1:02.14 2
23 Emma Checovich 10 Winnacunnet-NH 1:02.27 3
24 Gianna Rocchio JR Coventry - RI 1:02.73 2
25 Fern Morrison FR Foxcroft - ME 1:03.18 2
Girls 800 Meter Run
================================================================
Meet: R 2:08.34 1992 Liz Mueller, Waterford HS, CT
Winner '11: 2:12.03 Kellie Davis, Hillhouse Ct
National: # 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvard-Westlake-CA
Name Year School Finals
================================================================
1 Sydnee Over 11 Windsor - CT 2:08.41
2 Maddy Berkson SO Classical - RI 2:10.33
3 Kellie Davis 11 Hillhouse - CT 2:11.29
4 Erica Johnson JR Bay View - RI 2:12.63
5 Abby Livingston SO Barrington - RI 2:13.17
6 Erzsebet Nagy JR Lawrence - ME 2:13.50
7 Jane Clark 10 Notre Dame A MA 2:15.20
8 Briana Lenehan 11 Norwich Free CT 2:15.43
9 Medinah Nabadduka 12 Windsor - CT 2:17.37
10 Hannah Parker 09 Coe-Brown - NH 2:18.06
11 Jade Paul 12 Stoughton MA 2:19.96
12 Aleta Looker SO Ellsworth-ME 2:21.19
13 Taylor Worthy 11 Medfield - MA 2:21.37
14 Alexia Lipman 10 Bromfield - MA 2:22.72
15 Carsyn Koch SO Washburn - ME 2:23.32
16 Aidan Bardos 11 Hanover - NH 2:23.48
17 Elise Pitmon 12 Mt. Mansfield VT 2:24.00
18 Samantha Hicks 11 Laconia - NH 2:24.93
19 Shannon Conley SO Cheverus - ME 2:25.06
20 Reagan Cerney 11 Newtown - CT 2:25.31
21 Alicia DeCastro SO La Salle - RI 2:25.69
22 Allie Davis SR E. Greenwich- RI 2:25.75
23 Samantha Cox JR Bonny Eagle-ME 2:25.79
24 Carlijn Wagenaar 10 Wellesley - MA 2:26.53
25 Andrea Duncan 11 Mt. Mansfield VT 2:26.70
26 Autumn Eastman SO Champlain Val VT 2:27.18
27 Alison Bourgeois JR Bell. Fre Ac. VT 2:27.83
28 Michaela Cioffredi 12 Lebanon-NH 2:28.03
29 Haddie Lary SO Randolph VT 2:28.13
30 Samantha Pomroy SR Noble - ME 2:28.70
Girls 1600 Meter Run
================================================================
Meet: R 4:47.3h 1985 Eileen Ellig, Rutland HS, VT
Winner '11: 4:50.87 Sarah Gillespie, Northwest, CT
National: # 4:33.82 2008 Christine Babcock, Irvine Woodbridge HS-CA
Name Year School Finals
================================================================
1 Bethanie Brown JR Waterville - ME 4:50.39
2 Elle Purrier JR Richford VT 4:50.45
3 Maggie Christe 11 Immaculate CT 4:57.68
4 Christine Bendzinski 10 Rham - CT 4:59.82
5 Madison Granger 12 Belchertown MA 5:02.01
6 Kirstin Sandreuter SO Greely - ME 5:03.76
7 Charlotte Pierce JR Thornton - ME 5:05.74
8 Stella Worters 10 Shepherd Hi MA 5:07.71
9 Cate Allen 10 Fairfield Wa- CT 5:08.16
10 Kerri Keohane 9 Tyngsborough MA 5:09.74
11 Courtney Hawkins 11 Milford - NH 5:09.79
12 Sarah Gillespie 11 NW Cath - CT 5:11.03
13 Carsyn Koch SO Washburn - ME 5:11.72
14 Shannon Murdock 09 Exeter - NH 5:12.37
15 Alexa Pelletier 11 Winnacunnet-NH 5:13.05
16 Grace Loh 11 Darien - CT 5:13.30
17 Megan Verner-Crist SO Barrington - RI 5:14.08
18 Fiona Hendry SR Cheverus - ME 5:14.19
19 Aleta Looker SO Ellsworth-ME 5:15.98
20 Jessica Bellows FR Coventry - RI 5:17.08
21 Emma Newton 10 Hls/Brookline-NH 5:17.30
22 Smita Boesch-Dining 10 Concord - NH 5:23.32
23 Margaret McCaffrey FR E. Greenwich- RI 5:24.69
24 Sheridan Wilbur FR La Salle - RI 5:25.39
25 Laura Mears JR Independ VT 5:26.20
26 Anna Fay 12 Keene - NH 5:26.83
27 Brooke Davis SR Mill River VT 5:32.07
28 Jaime Thomas 11 Harwood VT 5:36.66
29 Julia Berkowicz 12 Whitinsville MA 5:39.14
Girls 3200 Meter Run
================================================================
Meet: R 10:19.09 2011 Abbey Leonardi, Kennebunk ME
Winner '11: 10:19.09 Abbey Leonardi, Kennebunk, ME
National: # 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oakes HS - C
Name Year School Finals
================================================================
1 Bethanie Brown JR Waterville - ME 10:31.19
2 Liliana Harrington 12 Conard - CT 10:44.84
3 Molly Keating SR La Salle - RI 10:49.57
4 Camille Blackman 12 Longmeadow MA 11:04.51
5 Reid Watson 12 Glastonbury-Ct 11:07.53
6 Alex Archambault 12 Coe-Brown - NH 11:14.41
7 Nikki Braceras SR Essex VT 11:15.90
8 Kerri Ruffo 10 Plainfield CT 11:17.50
9 Elizabeth Conway 11 Mnchester Cen-NH 11:18.18
10 Abby Mace JR Maranacook - ME 11:19.88
11 Sarah Guillaume 11 Ridgefield - CT 11:23.36
12 Stephanie Deccy 11 Lewis Mills - CT 11:24.48
13 Charlotte Pierce JR Thornton - ME 11:25.04
14 Jackie Burr SO Westerly - RI 11:30.21
15 Lanie Jowett 12 Central Cath-MA 11:31.24
16 Taylor Spillane JR Champlain Val VT 11:36.74
17 McKenzie Haney 12 Mrrimck Vlley-NH 11:40.11
18 Katherine Cook SO S. Burlington VT 11:40.58
19 Sydney Lagueux 11 Londonderry-NH 11:45.04
20 Julianna Portelli SO Barrington - RI 11:50.58
21 Aisha McAdams JR N. Kingstown- RI 11:53.73
22 Mary Szatkowski SO Bonny Eagle-ME 11:55.08
23 Casey McGrath JR Ponaganset-RI 12:11.18
24 Brooke Davis SR Mill River VT 12:14.62
25 Shannen Arsenault 10 Pelham - NH 12:17.57
26 Emma Newton 10 Hls/Brookline-NH 12:18.23
27 Heather Evans 14 York - Me 12:31.13
28 Caroline Falvey SO La Salle - RI 12:44.32
-- Jordan O'Dea 11 Dennis-Yarm-MA DQ Steps Inside Track
Girls 100 Meter Hurdles
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 14.07 1980 Anne Jennings, Falmouth HS, MA
Winner '11: 14.40 Vanessa Clerveaux, Brockton, MA
National: # 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt. Pleasant-CA
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Betsy Garnick 11 Bishop Guert-NH 14.29q 3.8 1
2 Vanessa Clerveaux 12 Brockton - MA 14.32q 3.3 2
3 Emily Dawidczyk 11 Oxford - CT 14.40q 3.8 1
4 Hillary Holmes 12 Exeter - NH 14.66q 1.4 4
5 Ally Saccone 11 Old Rocheste MA 14.82q 3.2 3
6 Kelsey Ferreira 10 Mansfield - MA 14.90q 3.3 2
7 Alex Jenson JR Waterville - ME 14.92q 3.2 3
8 Sarah Perkins SR Gorham - ME 15.03q 3.2 3
9 Arianna Rivera 12 Manchester CT 15.12 3.8 1
10 Melissa Isidor 11 New Bedford - MA 15.18 1.4 4
11 Jenna Athanasopoulos 11 Monadnock - NH 15.21 3.3 2
12 Shellyann Lindo 12 Brien McMa - CT 15.31 3.8 1
13 Olivia Thurston SR Waterville - ME 15.38 1.4 4
14 Sydney Bennett 11 North Attleb MA 15.42 1.4 4
15 Breigh Souliere JR Cumberland- RI 15.44 3.8 1
16 Kelly Ludew 11 Lebanon-NH 15.45 3.2 3
17 Melissa Wolliston 11 Windsor - CT 15.46 3.3 2
18 Meredith Willis 12 Simsbury - CT 15.57 3.8 1
19 Shenelle Teixeira JR Barrington - RI 15.59 3.3 2
20 Chenoa Sebastian 10 Ledyard - CT 15.66 3.2 3
21 Mariah Neverett SO Essex VT 15.73 3.3 2
22 Alica Holloway SO Classical - RI 15.88 3.2 3
23 Christa Weaver SR S. Burlington VT 16.00 3.3 2
24 Crista Hargbol 11 Sunapee - NH 16.12 1.4 4
25 Rebecca Nunez JR E. Greenwich- RI 16.55 3.2 3
26 Kylie McPherson SO Mt. Hope-RI 16.61 1.4 4
27 Abby Weigang FR Orono - ME 16.87 1.4 4
28 Brit Moyna JR Bellows Falls VT 16.92 1.4 4
29 Mandi Lathrop 11 Oyster River NH 16.98 3.8 1
30 Darcy Schmoll JR U32 VT 17.52 3.2 3
Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 14.07 1980 Anne Jennings, Falmouth HS, MA
Winner '11: 14.40 Vanessa Clerveaux, Brockton, MA
National: # 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt. Pleasant-CA
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Vanessa Clerveaux 12 Brockton - MA 13.96 2.6
2 Betsy Garnick 11 Bishop Guert-NH 14.09 2.6
3 Emily Dawidczyk 11 Oxford - CT 14.22 2.6
4 Hillary Holmes 12 Exeter - NH 14.41 2.6
5 Ally Saccone 11 Old Rocheste MA 14.69 2.6
6 Sarah Perkins SR Gorham - ME 14.80 2.6
7 Alex Jenson JR Waterville - ME 14.90 2.6
8 Kelsey Ferreira 10 Mansfield - MA 14.91 2.6
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: R 42.82 2011 Jennifer Esposito, Mansfield, MA
Winner '11: 42.82 Jennifer Esposito, Mansfield, MA
National: # 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson HS-CA
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jen Esposito 12 Mansfield - MA 43.59 4
2 Sarah Perkins SR Gorham - ME 44.41 4
3 Karla Ganley 12 Wellesley - MA 45.00 3
4 Hillary Holmes 12 Exeter - NH 45.38 4
5 Chrissy Fraga 12 Milford - MA 45.43 2
6 Katy Sprout 11 Tolland - CT 45.61 1
7 Grace Dunn 11 Farmington-Ct 45.75 4
8 Alexandra Wilds 12 Pomperaug - CT 45.81 3
9 Michaela Athanasopoulos 11 Monadnock - NH 46.02 2
10 Jenna Phelps 10 Mount Greylo MA 46.25 2
11 Jaliyah White 9 Hillhouse - CT 46.47 4
12 Olivia Thurston SR Waterville - ME 46.58 3
13 Abby Epplett 10 Whitinsville MA 46.60 3
14 Rebecca Nunez JR E. Greenwich- RI 46.61 4
15 Alica Holloway SO Classical - RI 46.94 4
16 Sarah Shoulta FR Waterville - ME 47.00 2
17 Shenelle Teixeira JR Barrington - RI 47.37 4
18 Kelly Ludew 11 Lebanon-NH 47.51 3
19 Hannah Damron SR Windham - ME 47.58 1
20 Ailine Veiga JR Shea - RI 47.60 1
21 Nia Ruth 11 Hillhouse - CT 47.63 3
22 Crista Hargbol 11 Sunapee - NH 47.74 5
23 Christa Weaver SR S. Burlington VT 47.89 2
24 Ann Sheehy 09 Winnacunnet-NH 48.17 3
25 Katherine Vincelette 11 Hanover - NH 48.50 2
26 Kylie McPherson SO Mt. Hope-RI 48.53 2
27 Kira Hancock SO Essex VT 48.81 1
28 Elena Schroeder 12 Morgan - CT 48.91 3
29 Emily Hartnett SR Edward Little-ME 49.55 1
30 Isabelle Unger SR Champlain Val VT 49.72 2
31 Molly Sagar 12 Mt. Mansfield VT 49.80 1
32 Olivia Swan FR Mt. Ararat-ME 50.84 1
33 Briona Williams SO Mt.Pleasant - RI 53.55 1
Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
Meet: R 47.36 2008 Danbury, CT, Danbury, CT
S Walton, T Green, D Dorcemus, C Green
Winner '11: 49.30 South Burlington, VT
National: # 44.50 2004 Long Beach Poly HS - CA
Solomon, Lee, Picott, Solomon
School Finals H#
===================================================================
1 Bloomfield - CT 48.28 4
1) Chassidy Hamilton 12 2) Adrian Jones 11
3) Alleah Red 11 4) Rayanna Relerford 12
2 Brockton HS - MA 48.53 4
1) Vanessa Clerveaux 12 2) Talia Halliday 10
3) Milan Neville 12 4) Nikayla Simpson 10
3 Edward Little High School-ME 49.68 1
1) Ayumi Ranucci JR 2) Jaclyn Masters SR
3) Avery Chisholm JR 4) Marykate Masters SR
4 Masuk - CT 49.70 4
1) Ashley Russo 11 2) Megan Tynan 10
3) Jennifer Ambrose 12 4) Theresa Saia 11
5 Mnt Anthony Uhs- Bennington VT 49.72 4
1) Raheemah Madany FR 2) Leniesha Williams SO
3) Taylor Hockemeier FR 4) Shelby McLenithan JR
6 Windsor - CT 49.89 4
1) Applelonia Dawes 11 2) Vanessa Harris 12
3) Courtney Kearse 11 4) Janae Wilson 12
7 North Attleborough - MA 50.09 3
1) Sydney Bennett 11 2) Melissa Beaupre 09
3) Samantha Kroll 12 4) Christina Harding 10
8 Milford - MA 50.35 3
1) Keilan Nova 10 2) Juliana Sheehan 12
3) Chrissy Fraga 12 4) Michelle Savoie 12
9 Bedford-NH 50.40 4
1) Johanna Celli 10 2) Brooke Hoople 11
3) Jenny Mara 11 4) Brenna Williams 10
10 Algonquin - MA 50.44 3
1) Haley Hughes 11 2) Megan Davis 12
3) Gabrielle DiGiovanni 11 4) Brenna Stewart 11
11 Montville - CT 50.49 1
1) Alana Lopes 11 2) Natalie Bowens 11
3) Lauren Hess 12 4) Shatajah Wattely 12
12 Nonnewaug - CT 50.56 3
1) Sara Morson 12 2) Michaela Pernell 9
3) Grace Cvanciger 11 4) Sara Velleca 10
13 Central Catholic - MA 50.57 3
1) Leanne Kent 12 2) Ashleigh Marks 12
3) Erin Carroll 09 4) Alexa Poulin 11
14 La Salle Ac - Prov.- RI 50.59 4
1) Stephanie DiTraglia FR 2) Dakota Dailey-Harris SR
3) Kaitlin Walsh SO 4) India Lamboy JR
15 Waterville High School - ME 50.61 2
1) Alex Jenson JR 2) Sarah Shoulta FR
3) Lydia Roy FR 4) Georgia Bolduc JR
16 Londonderry - NH 50.61 3
1) Kristen Bourque 10 2) Erika Moburg 12
3) Katie Mullett 11 4) Amanda Tarquinio 11
17 Hope HS - Prov. - RI 50.65 4
1) Shyneice Sanders SR 2) Quashira McIntosh FR
3) Jarnae Royster SR 4) Sonia Barrera
18 Woonsocket HS - RI 50.85 3
1) Jasmine White JR 2) Latoya Dythe SR
3) Marrisa Gelinas JR 4) Kaylnn Pitts JR
19 Hamden - CT 51.40 3
1) Adriana Carrasco 11 2) Ashley Moxam 12
3) Erin Harpe 12 4) Desiree Upchurch 10
20 Coe-Brown - NH 51.42 2
1) Jelesa Nelson 09 2) Ariel Clachar 09
3) Samantha Toscano 11 4) Alley Savioli 10
21 Fair Haven Uhs - VT 51.60 1
1) Tarah Hubbard JR 2) Haley Macomber JR
3) Shanna Rinaldo JR 4) Chelsea Montello SR
22 Nashua South - NH 51.61 2
1) Kristin Dechene 12 2) Sena Oran 11
3) Jayne Boylan 11 4) Arashana Yanes 12
23 South Portland High School-ME 51.72 1
1) Clara Ellis SO 2) Lauren Magnuson FR
3) Angela Tirabassi JR 4) Sophia Desjardins JR
24 Essex High School-VT 51.86 2
1) Chinelo Asanya SR 2) Kim Dvorak SR
3) Rosy Gallo SR 4) Mariah Neverett SO
25 Old Town High School - ME 52.22 1
1) Alexa Dufour JR 2) Kelsey Maxim JR
3) Kayla Day JR 4) Tia Jackson SO
26 Burlington High School - VT 52.26 1
1) Janel Conley SR 2) Karlee Fowler SO
3) Lisa Li SO 4) Georgia Black SO
27 Classical HS - Prov - RI 52.47 2
1) Marlie Chatelain SR 2) Chelsea Fevry SO
3) Dara Falaye JR 4) Alica Holloway SO
28 Traip Academy - ME 52.62 1
1) Jessie Batchelder JR 2) Jocelyn Lorrey SO
3) Mary Lambrecht SR 4) Ashleigh Roberts SO
29 Coventry HS - RI 52.76 2
1) Katelyn Guilmette SR 2) Stephanie Fitzgerald SR
3) Gianna Rocchio JR 4) Jamie Pratt SR
30 Colchester HS - VT 53.00 1
1) Kristy Benoit JR 2) Elise Bouffard SO
3) Kristi Chapman SO 4) Andrea Trudeau SO
31 Champlain Val Uhs Hinesburg VT 53.96 2
1) Tallon Tomasi SR 2) Katie Arms FR
3) Sienna Searles SR 4) Abbey Norris SO
32 Merrimack Valley - NH 54.65 2
1) Meredith Ramsey 09 2) Cindy Fanny 10
3) Julianah Adejuyigbe 11 4) Erin Bresslin 10
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
Meet: R 3:50.04 2009 Mansfield, MA, Hartford, CT
Winner '11: 3:53.85 Bloomfield, CT
National: # 3:35.49 2004 Long Beach Poly HS - CA
Woods, Harris, Lee, Solomon
School Finals H#
===================================================================
1 Windsor - CT 3:51.44 4
1) Sydnee Over 11 2) Courtney Kearse 11
3) Medinah Nabadduka 12 4) Vanessa Harris 12
2 Mansfield - MA 3:54.92 4
1) Mikaila Amerantes 09 2) Maddie Oldow 10
3) Jen Esposito 12 4) Julia Jones 11
3 Marshfield - MA 3:55.82 4
1) Dacey Gilligan 12 2) Olivia Gaeta 09
3) Ellen DiPietro 10 4) Jocelyn Hubbard 12
4 Bedford-NH 3:56.90 4
1) Johanna Celli 10 2) Brenna Williams 10
3) Brooke Hoople 11 4) Gwenyth Winship 09
5 Norwich Free Academy - CT 3:57.50 4
1) MiaLynne Park 10 2) Camille McKenzie 10
3) Briana Lenehan 11 4) Dyshelle Pemberton 11
6 Lexington - MA 3:57.64 4
1) Robin Gross 11 2) Lucy Lang 09
3) Olivia Manickas-Hill 09 4) Camila Isern 11
7 Classical HS - Prov - RI 3:57.89 4
1) Chelsea Fevry SO 2) Maddy Berkson SO
3) Dara Falaye JR 4) Alica Holloway SO
8 Tolland - CT 3:57.98 4
1) Carly Dedominicis 11 2) Kristin Carr 12
3) Katy Sprout 11 4) Emily Howard 12
9 Northampton - MA 3:58.31 3
1) Adrienne Pascucci 11 2) Mia Toffoli 11
3) Khaila Ramirez 10 4) Alexandra Dibrindisi 09
10 East Greenwich HS - RI 4:02.11 3
1) Jaimee Dorsey SR 2) Allie Davis SR
3) Rebecca Nunez JR 4) Phoebe Osterhout SO
11 Waterville High School - ME 4:03.12 2
1) Lydia Roy FR 2) Bethanie Brown JR
3) Kellie Bolduc FR 4) Olivia Thurston SR
12 Exeter - NH 4:03.13 3
1) Jacque Kurkul 12 2) Rachel Leonard 09
3) Molly Ryan 10 4) Sydney Petersen 10
13 New Milford - CT 4:03.26 3
1) Meghan Dietter 10 2) Helen Bayers 9
3) Sierra Grazia 10 4) Lindsay Guptill 12
14 La Salle Ac - Prov.- RI 4:04.40 3
1) Amanda Joyal SO 2) Erin Kane JR
3) Veronica Hardy SO 4) Haylee Kurkoski SR
15 Glastonbury - CT 4:05.09 3
1) Elanor Freeland 2) Stefanie McArdle 10
3) Cacie Rosario 10 4) Deryca Johnson 12
16 Scarborough High School-ME 4:05.27 2
1) Marisa Agger SO 2) Nicole Kirk SR
3) Karli-An Gilbert JR 4) Emily Tolman SR
17 Hall - CT 4:09.57 3
1) Savannah Dubay 9 2) Perri Silverhart 12
3) Samantha Mengual 12 4) Amanda MacIntyre 11
18 Woodstock High School - VT 4:10.98 2
1) Elizabeth Bassette JR 2) Anna Ramsey SO
3) Alex Beda SR 4) Stephanie Ambrose SR
19 Old Town High School - ME 4:12.10 2
1) Tia Jackson SO 2) Alexa Dufour JR
3) Riley Marquis JR 4) Kelsey Maxim JR
20 Mt. Mansfield Uhs - Jericho VT 4:13.34 2
1) Andrea Duncan 11 2) Elise Pitmon 12
3) Liz Znamierowski 12 4) Molly Sagar 12
21 Edward Little High School-ME 4:13.58 1
1) Marykate Masters SR 2) Crystal LaBonte JR
3) Jaclyn Masters SR 4) Emily Hartnett SR
22 Londonderry - NH 4:13.79 2
1) Morgan McGrath 11 2) Emily Powers 12
3) Amanda Szymanski 11 4) Shea Williams 12
23 Burlington High School - VT 4:14.96 1
1) Emma Boutcher SO 2) Lauren Rathgeb SO
3) Sabrina Farmer SO 4) Katie Barker FR
24 Colchester HS - VT 4:16.68 1
1) Pearl Abiti SO 2) Kiley Baillargeon SO
3) Lindsay McNall JR 4) Jackie Sortor JR
25 Coventry HS - RI 4:16.78 3
1) Jessica Bellows FR 2) Meghan Paquet SR
3) Allison Bellows FR 4) Gianna Rocchio JR
26 Essex High School-VT 4:18.25 2
1) Kira Hancock SO 2) Shelby Kranz JR
3) Himani Sharma SR 4) Anna O'Malley SO
27 St. Johnsbury Academy - VT 4:23.36 1
1) Brittney Jackson-Woffard SR 2) Robin Vincent SO
3) Felicia Hammer SR 4) Cole Forester-Clarke SR
28 Mt. Hope-Bristol-RI 4:24.97 2
1) Hazel Baldwin-Kress SO 2) Kylie McPherson SO
3) Nicole Rusin JR 4) Meghan Rainville SR
29 Orono High School - ME 4:28.41 1
1) Abby Weigang FR 2) Kayla Marquis JR
3) Bella Desisto FR 4) Lily Kaufman FR
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
Meet: R 9:12.16 2001 The Bromfield School, MA, Harvard, MA
Winner '11: 9:16.67 Bish.Guertin- Nashua, NH
National: # 8:49.88 2010 Garden City HS - NY
Henning, O'Neill, Gallagher, Mengas
School Finals
================================================================
1 La Salle Ac - Prov.- RI 9:13.08
1) Madeline Byrnes SR 2) Caroline Falvey SO
3) Molly Keating SR 4) Caitlin Marino JR
2 Barrington HS - RI 9:15.29
1) Megan Verner-Crist SO 2) Abby Livingston SO
3) Julianna Portelli SO 4) Fiona Paine JR
3 Tolland - CT 9:22.00
1) Kristin Carr 12 2) Emily Howard 12
3) Kelsey Swanson 9 4) Rachael Gedansky 12
4 Narragansett - MA 9:31.48
1) Kylie Chartier 10 2) Anna Capps 10
3) Renee Capps 10 4) Krista Webb 11
5 Glastonbury - CT 9:32.30
1) Deryca Johnson 12 2) Kaitlyn Hebert 9
3) Anna Oreintale 11 4) Reid Watson 12
6 Coe-Brown - NH 9:32.51
1) Alex Archambault 12 2) Mary Fowler 10
3) Katelyn Terry 11 4) Hannah Parker 09
7 Londonderry - NH 9:32.95
1) Sydney Lagueux 11 2) Morgan McGrath 11
3) Amanda Szymanski 11 4) Shea Williams 12
8 Franklin - MA 9:34.06
1) Lauren Hagen 11 2) Alexandria Giese 12
3) Caroline Knous 10 4) Kendal Knous 12
9 Amity - CT 9:39.12
1) Rebecca Race 12 2) Margaret Jodon 12
3) Cynthia Greenberg 12 4) Leanne Beedle 12
10 Lincoln-Sudbury - MA 9:39.32
1) Dori Lustig 09 2) Bryn Miller 10
3) Marika Crowe 12 4) Sara Mepham 11
11 Ridgefield - CT 9:42.40
1) Sarah Guillaume 11 2) Samantha McCarthy 11
3) Hannah Fleming 9 4) Laura Hergenrother 10
12 New Milford - CT 9:47.02
1) Jessica Noteware 11 2) Sierra Grazia 10
3) Saige Grazia 9 4) Gabrielle Passarelli 12
13 Mt. Desert Island HS - ME 9:47.21
1) Olivia Erickson SO 2) Maggie Painter SO
3) Malia Demers JR 4) Isabel Erickson SO
14 Champlain Val Uhs Hinesburg VT 9:47.91
1) Autumn Eastman SO 2) Taylor Spillane JR
3) Claire Trotter SR 4) Isabelle Unger SR
15 Lawrence High School-ME 9:48.46
1) Myrilla Hartkopf JR 2) Erzsebet Nagy JR
3) Marissa Paquette SO 4) Jilli McAllister FR
16 Bonny Eagle High School-ME 9:48.69
1) Kyaunna Libby FR 2) Kristen Glennie SO
3) Alexandra Vayda JR 4) Samantha Cox JR
17 Shepherd Hill - MA 9:49.73
1) Kaleigh Durkan 12 2) Haley Chamberlain 10
3) Juleanna Schultz 09 4) Stella Worters 10
18 Westerly HS - RI 9:50.83
1) Jackie Burr SO 2) Carlie Sisco FR
3) Michelle Hanssen FR 4) Madison McLaughlin FR
19 Shelton - CT 9:50.89
1) Hannah Gill 9 2) Joelle Schumacher 10
3) Emma Floberg 11 4) Shannon Langdon 11
20 Caribou High School-ME 10:01.64
1) Katie Plourde SR 2) Mackenzie Belyea JR
3) Sarah Doak FR 4) Olivia Sleeper JR
21 Essex High School-VT 10:03.22
1) Nikki Braceras SR 2) Anna O'Malley SO
3) Rachel Pinto JR 4) Shivani Sharma SR
22 Coventry HS - RI 10:03.52
1) Allison Bellows FR 2) Courtney Grant FR
3) Meghan Paquet SR 4) Jessica Bellows FR
23 Harwood Union HS - VT 10:06.23
1) Laurel Whitney 12 2) Jaime Thomas 11
3) India Harvey 10 4) Lauren Alexander 10
24 Colchester HS - VT 10:07.48
1) Kiley Baillargeon SO 2) Maggie Connors SR
3) Meghan Critchlow JR 4) Lindsay McNall JR
25 St. Johnsbury Academy - VT 10:07.98
1) Quinn Bornstein SO 2) Robin Vincent SO
3) Felicia Hammer SR 4) Molly Mulcahy FR
26 Souhegan - NH 10:12.00
1) Raleigh McElvery 12 2) Sarah Hurd 10
3) Min-Lu Kelly-Durham 10 4) Angela Blume 12
27 Burrillville-Harrisville - RI 10:15.13
1) Danielle Dumais JR 2) Ruby Perry FR
3) Anna Dumais SR 4) Betsy Dumais FR
28 Bedford-NH 10:15.33
1) Kristen Larosa 11 2) Gwenyth Winship 09
3) Emma Boyd 12 4) Rachael Lowney 12
29 Alvirne - NH 10:15.58
1) Erica Notini 11 2) Sarah Rossetti 11
3) Marie Morrier 10 4) Lydia Lyman 10
30 Concord - NH 10:16.47
1) Erin Waters 9 2) Kaelin Willette 09
3) Sabrina Lawrence 10 4) Smita Boesch-Dining 10
31 Cumberland HS - RI 10:24.76
1) Florraine Lapotry SR 2) Hannah Tavares SO
3) Esther Kwara JR 4) Nicole Barger FR
32 South Burlington HS - VT 10:42.18
1) Chandler Brandes FR 2) Katherine Cook SO
3) Katie Merrick JR 4) Qianyue Liu SR
33 Waterville High School - ME 10:46.14
1) Jena Nawfel SO 2) Brooke Ettinger FR
3) Tiana Thomas JR 4) Lara Bluhm JR
Girls High Jump
================================================================
Opening Height: 5'00" - five alive
Heights: 5-0, 5-3, 5-5, 5-7, 5-9
Meet: R 6-01 1996 Heather Francis, Dartmouth HS, MA
Winner '11: 5-09 Moira Cronin, Andover, MA
National: # 6-04 2009 Toni Young, Del City - OK
Name Year School Finals
================================================================
1 Dakota Dailey-Harris SR La Salle - RI 5-07.00
2 Emily Cahill 11 Uxbridge - MA 5-05.00
3 Lucy Alexander 10 Lincoln-Sudb MA 5-05.00
4 Kaylnn Pitts JR Woonsocket - RI 5-05.00
5 Leah Hotchkiss 10 Darien - CT 5-03.00
5 Jenny Mara 11 Bedford-NH 5-03.00
5 Victoria Rozumek 12 Salem - NH 5-03.00
8 Marykate Melanson 10 Plymouth Reg-NH 5-03.00
9 Tiffany Jenkins JR Central Falls-RI 5-03.00
9 Kerstin Darsney 10 Triton - MA 5-03.00
11 Brittney Lambert 10 Alvirne-NH 5-03.00
12 Corie Scharpf 12 Terryville - CT 5-03.00
12 Megan Ritchie 12 Coyle & Cass-MA 5-03.00
14 Natori Jones 10 Bloomfield - CT 5-00.00
14 Erin Schaeffer 11 Norwich Free CT 5-00.00
14 Elise Pitmon 12 Mt. Mansfield VT 5-00.00
14 Janel Conley SR Burlington VT 5-00.00
14 Molly Sagar 12 Mt. Mansfield VT 5-00.00
14 Adrienne Pascucci 11 Northampton - MA 5-00.00
14 Samantha Richner 11 Whitman-Hans MA 5-00.00
14 Emma Sopchak JR Essex VT 5-00.00
14 Hope Kohtala FR Poland - ME 5-00.00
14 Sarah Rinaldi FR Scarborough - ME 5-00.00
14 Hannah Johnson SO Kennebunk-ME 5-00.00
14 Tia Jackson SO Old Town - ME 5-00.00
14 Ellen Bridgman 12 Conard - CT 5-00.00
14 Anjelique Cooley SR Central Falls-RI 5-00.00
14 Samantha Hicks 11 Laconia - NH 5-00.00
14 Olivia Orrill 12 Glastonbury-Ct 5-00.00
-- Christa Weaver SR S. Burlington VT NH
-- Sierra Smith JR Ponaganset-RI NH
-- Catherine Dominick SR Ponaganset-RI NH
-- Olivia Swan FR Mt. Ararat-ME NH
-- Paige Kibby 11 Granby Mem - CT NH
-- Emily Lopez JR Camden Hills-ME NH
-- Bridget Humphrey JR Erskine - ME NH
Girls Pole Vault
================================================================
Opening Height: 9'00" - five alive
Heights: 9-0, 9-9, 10-3, 10-9, 11-3
Meet: R 12-00 2002 Ashley Nolet, Lowell HS, MA
Winner '11: 11-09 Lexie Schachne, Staples, CT
National: # 14-02.75 2011 Morgan LeLeux, New Iberia Catholic-LA
Name Year School Finals
================================================================
1 Jacilyn Briggs 12 Keene - NH 12-09.00R
2 Lauren O'Connell 12 Newtown - CT 12-03.00R
3 Emily Savage 11 Weston - CT 11-09.00
4 Lexie Schachne 12 Staples - CT 11-09.00
5 Amber Sekoll 11 East Hampton-Ct 11-03.00
5 Casey Teska 12 Nashoba - MA 11-03.00
7 Lindsey Folsom SO Cony - ME 10-09.00
8 Jane Wall 10 Weston - CT 10-03.00
8 Morgan Hart SO Exeter-W.Gr.-RI 10-03.00
10 Alexandra Watts SO Westerly - RI 10-03.00
11 Carly Railing 10 Algonquin-MA 9-09.00
11 Melanie Packard 11 Londonderry-NH 9-09.00
11 Courtney Lizotte JR Bangor-ME 9-09.00
11 Kyra Visnick 11 Newton South MA 9-09.00
11 Jaclyn Masters SR Edward Little-ME 9-09.00
11 Bridget Owen 10 Algonquin-MA 9-09.00
11 Madison Arndt 10 Central Cath-MA 9-09.00
18 Andrea Tolman SR Scarborough - ME 9-00.00
18 Taylor Flaxington JR Lincoln HS - RI 9-00.00
18 Brooke Lossman SR Mt. Abraham - VT 9-00.00
18 Elizabeth Allard 10 Nashua South-NH 9-00.00
18 Jamie Briggs 10 Keene - NH 9-00.00
18 Kayla Marquis JR Orono - ME 9-00.00
-- Abby Weigang FR Orono - ME NH
-- Laura Costes 10 Bedford-NH NH
-- Cole Forester-Clarke SR St. Johnsbury VT NH
-- Sarah Shoulta FR Waterville - ME NH
-- Jamie Gullikson JR Fryeburg - ME NH
-- Abby Bonnevie SR Greely - ME NH
-- Kayla Roberts 11 Coe-Brown - NH NH
-- Catherine Bailey SR Scarborough - ME NH
Girls Long Jump
=====================================================================
Eight (8) to the finals.
one warmup approach between flights
Meet: R 19-02.50 1985 Pam Hughes, Hope HS, Providence, RI
Winner '11: 18-01.75 Eke Nadia, Holy Name, MA
National: # 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Hoke County HS - CA
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Nikki Dempsey 12 Norwell - MA 18-00.00 NWI
2 Hillary Holmes 12 Exeter - NH 17-11.25 NWI
3 Bionca St Fleur 11 Melrose - MA 17-09.50 NWI
4 Mollie Gribbin SR S. Burlington VT 17-09.25 NWI
5 Carrie Abraham 11 Winchester - MA 17-06.75 NWI
6 Catherine Lacy 10 Darien - CT 17-02.75 NWI
7 Nicole Galewski 11 Whitman-Hans MA 17-02.00 NWI
8 Deanna Jones 12 Wilbur Cross CT 17-00.75 NWI
9 Alexa Eldracher 11 Amity - CT 16-10.75 NWI
10 Karly Gregory JR Prout HS - RI 16-09.00 NWI
11 Arashana Yanes 12 Nashua South-NH 16-08.00 NWI
12 Amy Taintor 10 E.O. Smith - CT 16-06.75 NWI
13 Natori Jones 10 Bloomfield - CT 16-05.25 NWI
14 Kate Hall FR Lake Region - ME 16-04.50 NWI
15 Michelle Savoie 12 Milford - MA 16-03.75 NWI
16 Marisa Sprague 12 Wahconah MA 16-03.25 NWI
17 Kayla Gilding FR S. Burlington VT 16-00.25 NWI
18 Samantha Toscano 11 Coe-Brown - NH 15-10.00 NWI
19 Dannielle Forrest 12 Newington CT 15-09.50 NWI
20 Elizabeth Bassette JR Woodstock VT 15-09.25 NWI
20 Emma Checovich 10 Winnacunnet-NH 15-09.25 NWI
22 Cassie Roberge JR Mt.St.Charls-RI 15-07.25 NWI
23 Teondra Silva JR Barrington - RI 15-04.25 NWI
24 Lydia Roy FR Waterville - ME 15-03.75 NWI
25 Marie Vermund JR Thornton - ME 15-02.50 NWI
25 Brianna Cooley SR Central Falls-RI 15-02.50 NWI
27 Aisling Stephenson JR U32 VT 15-00.00 NWI
28 Rachel Hill 11 Somersworth-NH 14-10.00 NWI
29 Moriah Leary JR Winooski VT 14-09.75 NWI
30 Rebecca O'Donnell SO Pilgrim - RI 14-06.50 NWI
31 Rosy Gallo SR Essex VT 13-07.50 NWI
Girls Triple Jump
=====================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup approach between flights
Meet: R 41-09.50 2011 Eke Nadia, Holy Name, Ma
Winner '11: 41-09.50 Eke Nadia, Holy Name, MA
National: # 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling HS - TX
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Mollie Gribbin SR S. Burlington VT 39-04.75 NWI
2 Hillary Holmes 12 Exeter - NH 38-03.00 NWI
3 Deanna Jones 12 Wilbur Cross CT 37-00.00 NWI
4 Carrie Abraham 11 Winchester - MA 36-10.00 NWI
5 Kaylnn Pitts JR Woonsocket - RI 36-10.00 NWI
6 Jocelyn Lorrey SO Traip - ME 36-09.25 NWI
7 Alexa Eldracher 11 Amity - CT 36-08.25 NWI
8 Janel Conley SR Burlington VT 36-07.00 NWI
9 Janae Wilson 12 Windsor - CT 36-05.50 NWI
10 Rachel Hill 11 Somersworth-NH 35-10.25 NWI
11 Lauren Avery 12 Mohawk Trail MA 35-10.00 NWI
12 Marisa Sprague 12 Wahconah MA 35-07.00 NWI
13 Brianna Cooley SR Central Falls-RI 35-01.75 NWI
14 Savannah Keller 12 Natick - MA 35-01.50 NWI
15 Jessica Phillips 12 Fall Mountain-NH 35-00.75 NWI
16 Cassie Roberge JR Mt.St.Charls-RI 35-00.00 NWI
17 Alex Jenson JR Waterville - ME 34-11.75 NWI
18 Elizabeth Bassette JR Woodstock VT 34-11.50 NWI
19 Anjelique Cooley SR Central Falls-RI 34-09.00 NWI
20 Taylor Stevens JR Ponaganset-RI 34-04.75 NWI
21 Paige McCarthy 12 Bristol Cen - CT 34-03.25 NWI
22 Antanisha Outlaw 12 Middletown CT 34-01.75 NWI
23 Emily Saunders FR Greely - ME 34-00.00 NWI
24 Leah Pfrommer 10 Haddam-Killi CT 33-11.00 NWI
25 Hannah Damron SR Windham - ME 33-10.50 NWI
26 Pearl Abiti SO Colchester VT 33-09.50 NWI
27 Samantha Toscano 11 Coe-Brown - NH 33-05.50 NWI
27 Lexi Clavet JR Edward Little-ME 33-05.50 NWI
29 Lindsey Beauregard 10 Hls/Brookline-NH 32-04.75 NWI
30 Katherine Furland SO Essex VT 31-04.25 NWI
Girls Shot Put
================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup throw between flights
Meet: R 51-06.50 2008 Becky O'Brien, Greely ME
Winner '11: 42-07.50 Courtney Williams, New Bedford, MA
National: # 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak HS - TX
Name Year School Finals
================================================================
1 Cherraine Davis 12 Southington CT 44-07.50
2 Isabella Stuopis 12 Souhegan - NH 40-11.00
3 Elizabeth Bray 12 Wakefield - MA 40-05.50
4 Sabrina Silva 11 Mahar Region MA 40-02.75
5 Taylor Drayton 10 Oxford - CT 37-09.00
6 Veyda McVey 12 Lyman Hall CT 37-09.00
7 Julianah Adejuyigbe 11 Mrrimck Vlley-NH 37-08.50
8 Jennifer Nelson 12 Plainfield CT 36-09.50
9 Aimee Jean Lambert 12 Mnchester Cen-NH 36-06.75
10 Breanna Banks 12 Bloomfield - CT 36-01.25
11 Katja Neves SR Hope - RI 36-01.00
12 Tara Lee 12 Sheehan - CT 35-11.25
13 Veronica Wiggins JR Tolman - RI 35-10.75
14 Tori Ebert SO Exeter-W.Gr.-RI 35-06.50
15 Maggie Riseborough 11 Marthas Vine MA 35-04.75
16 Sabrina Sodders 12 Fall Mountain-NH 35-04.00
17 Abby Kaplan 12 Franklin - NH 34-11.25
18 Nicole Gilcoine 11 Rockland - MA 34-10.50
19 Sydney Bennett 11 North Attleb MA 34-08.00
20 Lonnie Staten SO Windham - ME 34-05.75
21 Jenna Serunian SR Falmouth - ME 34-03.00
22 Gwen Sawyer JR Greely - ME 33-06.75
23 Riley Blankenship 12 Lyndon VT 33-04.75
24 Ashley Belanger JR Biddeford-ME 33-04.00
24 Hannah Carrier SR Edward Little-ME 33-04.00
26 Rachel Brochu 12 Holyoke - MA 33-03.50
27 Tianna Cruz-Perry SR S. Kingstown-RI 32-00.50
28 Liz Boyle SR Westerly - RI 31-09.25
29 Kendra Plant JR Cumberland- RI 31-08.75
30 Isabella Esposito SR Essex VT 31-02.00
31 Enny Mustapha JR Bellows Falls VT 31-00.25
32 Nastasha Wallace SR McI - ME 30-02.00
33 Amanda Swift SR U32 VT 29-06.00
34 Amanda Battiest SO Springfield VT 28-10.25
35 Johannah Driscoll JR St. Johnsbury VT 28-01.75
Girls Discus Throw
================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup throw between flights
Meet: R 161-11 2008 Becky O'Brien, Greely ME
Winner '11: 134-03 Megan Rose Chapman, Stonington, CT
National: # 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy-TX
Name Year School Finals
================================================================
1 Katja Neves SR Hope - RI 136-04
2 Brianna Davis 12 Camb R&L - MA 135-08
3 Chelse Terry 12 Prince Tech CT 131-01
4 Riley Blankenship 12 Lyndon VT 128-00
5 Taylor Drayton 10 Oxford - CT 124-06
6 Kylie Fustini 11 Ledyard - CT 124-05
7 Julianah Adejuyigbe 11 Mrrimck Vlley-NH 123-00
8 Jackie Vahey 11 Winchester - MA 121-00
9 Katie Shapiro SR Cheverus - ME 119-04
10 Emily Kohn 12 Windham CT 113-11
11 Tara Lee 12 Sheehan - CT 113-03
12 Isabella Stuopis 12 Souhegan - NH 113-01
13 Bridget Humphrey JR Erskine - ME 110-08
14 Morgan Ferland 09 Fall Mountain-NH 110-00
15 Leia Mistowski SO Narragansett-RI 109-06
16 Hannah Carrier SR Edward Little-ME 108-07
17 Ruth Towne SR Seacoast - ME 108-03
18 Becca Hashem 12 Mrrimck Vlley-NH 107-04
19 Melinda Wilson 11 Swampscott MA 106-00
20 Madeline Nicholson 11 Simsbury - CT 105-05
21 Natasha Gavilanez 12 North Attleb MA 104-11
22 Jennifer Phillips SR S. Kingstown-RI 103-05
23 Maggie Dufault SR Pilgrim - RI 99-04
24 Alva Hicks FR Classical - RI 99-01
25 Johannah Driscoll JR St. Johnsbury VT 97-09
26 Sam Donohue 11 Coe-Brown - NH 96-02
27 Victoria Cooper JR Woonsocket - RI 95-11
28 haela Booth-Howe SR Scarborough - ME 93-01
29 Samantha Dee 12 Bedford-NH 92-10
30 Ella Chapman SO Thetford VT 89-07
31 Rachel Elliott SR Essex VT 83-05
32 Jenna Moss SO North Country VT 80-04
33 Amanda Battiest SO Springfield VT 78-07
34 Jenna Serunian SR Falmouth - ME 75-09
Girls Javelin Throw
================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup throw between flights
Meet: R 149-06 2008 Danika Ham, Somersworth NH
Winner '11: 138-08 Krista Vincent, Somersworth, NH
National: # 173-00 2011 Haley Crouser, Gresham HS-OR
Name Year School Finals
================================================================
1 Ellie Gravitte 11 Ridgefield - CT 136-10
2 Onalee Collins 12 North Haven CT 129-00
3 Molly McCausland 11 Millbury - MA 125-03
4 Kara Duffy 12 Dover - NH 124-11
5 Siaina Campbell 11 Milford - MA 124-03
6 Miranda Gagnon 11 Somersworth-NH 121-10
7 Moriah Morton 11 Lebanon-NH 121-02
8 Lauren Kennedy 11 East Longm - MA 120-01
9 Elyse Rubchinuk 12 Newport - NH 118-10
10 Kelly Philbrook SR Edward Little-ME 118-03
11 Allyson LaPorte 12 New Milford CT 117-10
12 Hannah Lee JR Bay View - RI 117-07
13 Ariana Fiacco 10 Winnacunnet-NH 114-08
14 Michaela Lievi 10 Oliver Ames MA 114-07
15 Brianna Hake SO Champlain Val VT 112-00
16 Maddy Berkson SO Classical - RI 111-04
17 Amanda Swift SR U32 VT 109-10
18 Elizabeth Christensen 12 Guilford - CT 109-08
19 Sarah Caron JR Boothbay - ME 109-03
20 Rachel Zajchowski 12 Mt. Mansfield VT 109-01
21 mackenzie ramsey JR W. Warwick- RI 107-03
22 haela Booth-Howe SR Scarborough - ME 106-01
23 Erin Hudson FR St. Johnsbury VT 105-05
24 Karissa Smith 11 Bristol East-Ct 103-11
25 Nastasha Wallace SR McI - ME 102-01
26 Aishu Nambiar JR Ponaganset-RI 101-10
27 Megan Ronaghan 11 North Attleb MA 99-05
28 Taylor Stevens JR Ponaganset-RI 99-00
29 Tori Huntley JR Ellsworth-ME 95-01
30 Greta Pellerin JR Independ VT 94-08
31 Jacqueline Esmay SO La Salle - RI 82-03
32 Nikki Farmer SR Sanford - ME 74-10
67th New England Interscholastic Track - 6/9/2012
Outdoor Championships
Thornton Academy, Saco Maine
Results
© Copyright 2012. Sub 5 Track Club, All Rights Reserved
WWW.SUB5.COM
Boys 100 Meter Dash
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 10.36 1981 Mike Morris, Ayer HS, MA
Winner '11: 10.91 Brett Buskey, Blackstone-Mill, MA
National: # 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS - TX
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Daniel Jamieson 12 Windsor - CT 10.50q 2.2 1
2 Craig Green 09 Falmouth - MA 10.80q 1.3 3
3 Micaiah Hill 11 Danbury - CT 10.93q 3.8 4
4 Eddie Uthman SR W. Warwick- RI 10.95q 3.8 4
5 Jarell James SR Hope - RI 11.02q 2.2 1
6 Shamar Smith 12 Manchester CT 11.03q 1.3 3
7 Evan Lexo 09 Groton-Dun - MA 11.05q 3.8 4
8 Hector Payano 11 Greater Lawr MA 11.06q 3.3 2
9 Romario Bailey 11 Stevens - NH 11.09 1.3 3
10 Denzel Tomaszewski JR Wells - Me 11.16 3.3 2
11 Ian Weider JR Thetford VT 11.16 3.8 4
12 Andre Chappuis 11 Immaculate CT 11.17 3.8 4
13 Caleb Pease SR Camden Hills-ME 11.18 3.3 2
14 Derek Daluz JR Pilgrim - RI 11.23 3.8 4
15 Tolbert Nemo 11 Concord - NH 11.24 2.2 1
16 Ryan Williams SO E.Providence-Ri 11.25 2.2 1
17 William Heathman JR Oxbow VT 11.28 1.3 3
18 Dylan York 11 Bedford-NH 11.31 1.3 3
19 Carl Sjogren SR Pilgrim - RI 11.33 3.8 4
20 Derek Gray 12 Windham - NH 11.35 1.3 3
21 Alex Shain Sanford - ME 11.37 2.2 1
22 Jaquan Monteiro SR Mt.Pleasant - RI 11.38 3.3 2
23 Jeremy Carter 11 Mt. Mansfield VT 11.44 3.3 2
24 Matt Kimball Deering - ME 11.48 1.3 3
25 Deering Genther SR Medomak - ME 11.57 2.2 1
26 Bryan Blackman Dirigo - ME 11.64 3.3 2
-- David Campbell 11 Bloomfield - CT FS 3.3 2
Boys 100 Meter Dash
=====================================================================
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 10.36 1981 Mike Morris, Ayer HS, MA
Winner '11: 10.91 Brett Buskey, Blackstone-Mill, MA
National: # 10.15 1990 Henry Neal, Greenville HS - TX
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Daniel Jamieson 12 Windsor - CT 10.47 2.6
2 Craig Green 09 Falmouth - MA 10.67 2.6
3 Micaiah Hill 11 Danbury - CT 10.89 2.6
4 Hector Payano 11 Greater Lawr MA 10.92 2.6
5 Jarell James SR Hope - RI 11.00 2.6
6 Evan Lexo 09 Groton-Dun - MA 11.01 2.6
7 Shamar Smith 12 Manchester CT 11.10 2.6
8 Eddie Uthman SR W. Warwick- RI 11.17 2.6
Boys 200 Meter Dash
========================================================================
Meet: R 20.89 2006 Jeffrey Smith, Silver Lake Reg., MA
Winner '11: 22.07 Ian Peuser, Rockland, MA
National: # 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosvelt HS - TX
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Daniel Jamieson 12 Windsor - CT 21.17 1.5 3
2 Donovan Henry 12 Catholic Mem-MA 21.82 1.5 3
3 Romario Bailey 11 Stevens - NH 22.23 1.9 1
4 Matt Powers 12 Natick - MA 22.27 1.5 3
5 Shamar Smith 12 Manchester CT 22.32 1.5 3
6 Jarell James SR Hope - RI 22.34 1.5 3
7 Kevin Persons 12 Melrose - MA 22.49 2.0 2
8 William Heathman JR Oxbow VT 22.55 1.9 1
9 Caleb Pease SR Camden Hills-ME 22.55 1.9 1
10 Andrew Bolze 10 Hingham - MA 22.57 1.5 3
11 Andre Chappuis 11 Immaculate CT 22.63 1.5 3
12 Anderson Koenig 12 Lincoln-Sudb MA 22.66 2.0 2
13 Ian Weider JR Thetford VT 22.70 2.0 2
14 Mike Cyphers 12 Lebanon-NH 22.82 2.0 2
15 Zakari Jenkins 09 Nashua North-NH 22.83 2.0 2
16 Dan Webb Sanford - ME 22.89 2.0 2
17 Steven Croft JR Pilgrim - RI 22.91 1.9 1
18 McKenzie Gary SR Mt. Ararat-ME 22.91 1.9 1
19 Chris DeCarlo 12 Pinkerton - NH 22.97 2.0 2
20 Alex Mayo 11 Killingly - CT 23.00 2.0 2
21 Denzel Tomaszewski JR Wells - Me 23.05 1.9 1
22 Jacob Buhelt JR Falmouth - ME 23.14 2.5 4
23 Ryan Williams SO E.Providence-Ri 23.29 1.5 3
24 Power Kanga FR B.Hendricken- RI 23.58 1.9 1
25 Jeremy Carter 11 Mt. Mansfield VT 23.95 1.9 1
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Meet: R 47.31 2008 Daundre Barnaby, Weaver, CT
Winner '11: 47.83 Jalen Young, LaSalle, RI
National: # 45.14 2012 Aldrich Bailey, Mansfield Timberview-TX
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Nathan PierreLouis 12 Waltham - MA 48.28 4
2 Jose Ortiz SR Central HS - RI 48.84 4
3 Brian Sommers 11 Acton-Boxbor-MA 49.02 4
4 Brian Sappleton 11 Windsor - CT 49.24 4
5 Eric Tahtamoni 12 Salem - NH 49.32 4
6 Wolfgang Wallach 11 Coginchaug-Ct 49.98 4
7 Ryan Lucken 11 Newton North MA 50.13 3
8 Peter Kerns 12 Newtown - CT 50.21 3
9 Nicholas Duval 12 Haddam-Killi CT 50.26 4
10 Dan Donohue 11 Old Rocheste MA 50.41 3
11 James Ociti SO Biddeford-ME 50.46 2
12 Brett Tassinari 12 Wakefield - MA 50.47 3
13 James Fitzhugh SR St. Johnsbury VT 50.54 2
14 Tyshon Ashe SO Central Falls-RI 50.55 3
15 James Campbell JR Cheverus - ME 50.96 2
16 Dylan Manning SR E. Greenwich- RI 51.08 3
17 Rob Mills 11 Plymouth Reg-NH 51.20 4
18 Caleb Pease SR Camden Hills-ME 51.21 3
19 Joel Ikuejamofo SR Central HS - RI 51.22 3
20 Joe Luongo 09 Austin Prep - MA 51.52 1
21 Connor Kwiecien 10 Pinkerton - NH 51.59 2
22 Tobias Muellers SO Burlington VT 51.97 2
23 Eric Hambleton 12 Bishop Brady NH 52.53 2
24 Timothy Dudley SR Lawrence - ME 52.59 2
25 John Keisling 12 Pinkerton - NH 52.61 1
26 John Punger SR Bellows Falls VT 53.12 1
27 Nick Wyckoff JR Colchester VT 53.40 1
28 Peter Rinkema SR Burlington VT 54.07 1
Boys 800 Meter Run
================================================================
Meet: R 1:51.96 1987 Lance Campbell, Cambridge R&L, MA
Winner '11: 1:53.42 Brendon Fish, Daniel Hand, CT
National: # 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens HS - CA
Name Year School Finals
================================================================
1 Brian Poirier 12 NW Cath - CT 1:55.13
2 Jacob Ellis SR Brattleboro VT 1:55.22
3 Malcolm Connor 12 Trumbull - CT 1:55.97
4 Dage Minors JR St. Johnsbury VT 1:57.83
5 Jack White 12 Fairfield Lu-Ct 1:58.06
6 Dan Kilcoyne SR Chariho - RI 1:58.35
7 Mike Maclean 12 Plymouth Reg-NH 1:58.53
8 Chris Poggi 11 Pinkerton - NH 1:59.53
9 Brady Foshay JR Cheverus - ME 1:59.72
10 Kameron Souza SR Winthrop - ME 1:59.75
11 Adam Vare 10 Fairfield Pr- CT 1:59.77
12 Trey Williams SR Brewer - ME 2:00.00
13 Nestor Taylor SR Greely - ME 2:00.00
14 Alexander Sullivan 12 Northampton - MA 2:00.66
15 Mike Tudor SR Scarborough - ME 2:01.30
16 John Rahill SO U32 VT 2:01.79
17 Tim Cox 11 Acton-Boxbor-MA 2:01.85
18 Chris Millman SR E. Greenwich- RI 2:02.03
19 Jeff Tucker SR Woodstock VT 2:02.41
20 Joseph Gioelli 12 Wolcott CT 2:02.62
21 Jordan Lamay SO Colchester VT 2:02.86
22 Jake Dowman SR Essex VT 2:03.08
23 Justin Andrade JR E.Providence-Ri 2:03.09
24 David Correale SR Bangor-ME 2:03.29
25 Tom Barry JR Barrington - RI 2:03.53
26 Michael McNaughton 12 Haverhill - MA 2:03.54
27 Dylan Newman 12 Boston Coll - MA 2:04.82
28 Drew Turner SR Chariho - RI 2:05.31
29 Seamus Cullinane 11 Winnacunnet-NH 2:07.68
-- Jonathan Vinnenberg 12 Bow - NH DNF
Boys 1600 Meter Run
================================================================
Meet: R 4:10.31 2001 Tristan Colangelo, Gloucester HS, MA
Winner '11: 4:13.62 Jeff LaCoste, Bishop Guertin, NH
National: # 3:59.51 2001 Alan Webb, South Lakes HS - CA
Name Year School Finals
================================================================
1 Henry Wynne 11 Staples - CT 4:13.33
2 Bryce Kelley JR Chariho - RI 4:16.01
3 Clark Shurtleff 12 Amity - CT 4:20.15
4 Dylan Lafond 12 Mnchester Cen-NH 4:21.96
5 Harlow Ladd SR Messalonskee-ME 4:22.32
6 Jeremy Brassard 10 Coe-Brown - NH 4:22.67
7 Patrick Coppinger 11 Lowell - MA 4:22.84
8 Logan Fulton 11 Joel Barlow CT 4:25.12
9 Mark Vuono SR B.Hendricken- RI 4:26.27
10 Christian Alvarado 10 Fairfield Pr- CT 4:27.14
11 Aaron Bellomo 11 Alvirne-NH 4:28.88
12 Will Shafer SO Gray-NG - ME 4:30.19
13 Griffin Gagnon 11 Bishop Guert-NH 4:32.41
14 Mohamed Barre JR Lewiston - ME 4:35.22
15 Benjamin O'Regan 12 Ridgefield - CT 4:35.53
16 Andy Reifman-Packett SR Mt. Ararat-ME 4:35.80
17 Justin Tracy JR Mt. Blue - ME 4:36.99
18 Wout Moulin SR Scarborough - ME 4:37.95
19 Dallin Smith SO N. Kingstown- RI 4:38.56
20 Brandon Legendre JR St. Johnsbury VT 4:39.66
21 Duncan Samuell SR Coventry - RI 4:40.99
22 Jake Van Buren SO Burlington VT 4:42.10
23 Scott Hitchcox SR Milton VT 4:44.27
24 Tony Battista FR Springfield VT 4:49.40
Boys 3200 Meter Run
================================================================
Meet: R 8:58.16 2010 Christopher Bendtsen, Walcott, CT
Winner '11: 9:05.97 Chris Allen, King Philip, MA
National: # 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank HS - CA
Name Year School Finals
================================================================
1 Matt McClintock SR Madison - ME 9:06.24
2 Harry Warnick 12 Fairfield Wa- CT 9:17.38
3 Joe Crafa 11 Rocky Hill CT 9:23.08
4 Mike McConville 12 Hingham - MA 9:26.80
5 Colton Ham 12 Mrrimck Vlley-NH 9:30.23
6 Connor Rog 12 Fairfield Pr- CT 9:31.30
7 Jake Feinstein 11 Newtown - CT 9:35.19
8 Anthony Anzivino 12 Pinkerton - NH 9:35.87
9 Nathaniel Adams 11 Lexington - MA 9:39.02
10 Dhahran Velasquez 10 Capital Prep-Ct 9:41.59
11 Josef Holt-Andrews SO Telstar - ME 9:42.44
12 Brendan Copley SR Colchester VT 9:45.90
13 Dan Curts SO Ellsworth-ME 9:45.90
14 Connor Doyle JR B.Hendricken- RI 9:47.55
15 Thomas Moore 12 Danbury - CT 9:49.20
16 Marc Brandmeyer JR Mnt. Anthony VT 9:50.20
17 Andrew Weckstein 10 Bow - NH 9:51.09
18 Colin Tierney SO B.Hendricken- RI 9:52.73
19 Scott Carpenter 11 Lenox Mem - MA 9:55.89
20 B.J. Smith 11 Concord - NH 9:56.66
21 Chase Brown SR Boothbay - ME 9:57.30
22 Scott Kulm JR E. Greenwich- RI 9:57.88
23 Ben Bunnell SR St. Johnsbury VT 9:59.27
24 Michael Potter FR B.Hendricken- RI 10:07.33
25 Dylan Verner-Crist SR Barrington - RI 10:25.98
26 Grady Ward SR Essex VT 10:29.23
27 Stuart Guertin SR Middlebury VT 10:34.61
Boys 110 Meter Hurdles
========================================================================
Top 8 Advance by Time
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 13.90 1995 Tony Ortiz, Crosby HS, Waterbury, CT
Winner '11: 14.37 D'Mahl McFadden, Merrimack Valley, NH
National: # 13.30 1990 Chris Nelloms, Dunbar HS - OH
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Dan Santalla 12 Northwestern CT 14.71q 3.7 3
2 Jon Polen JR Mnt. Anthony VT 14.71q 0.5 1
3 Juan Maysonet 12 Westfield - MA 14.80q 0.5 1
4 Kodjo Erasmus 12 Manchester CT 14.82q 2.0 4
5 Adam Robertino 12 Norwalk - CT 14.82q 1.7 2
6 Devaun Bovell 11 New Canaan - CT 14.89q 3.7 3
7 Dylan DeMoranville 11 Apponequet - MA 15.00q 1.7 2
8 Galo Rodriquez 11 NW Cath - CT 15.03q 0.5 1
9 Ben DeForest 10 Souhegan - NH 15.05 1.7 2
10 Shane Chiaravalle 12 Danbury - CT 15.06 3.7 3
11 Ed Simon SR Bell. Fre Ac. VT 15.31 2.0 4
12 John O'Neil 12 Newburyport MA 15.36 0.5 1
13 George Feliz 10 Concord - NH 15.37 2.0 4
14 Reid Pryzant SR Falmouth - ME 15.44 3.7 3
15 Andrew Toothaker JR Hampden - ME 15.61 3.7 3
16 Kevin Shea 12 Nashua South-NH 15.68 1.7 2
17 Kyle O'Connell SR B.Hendricken- RI 15.68 3.7 3
18 Kevin Cheam 11 Pelham - NH 15.71 0.5 1
19 Perry Nowell 12 Springfield MA 15.77 2.0 4
20 Kyle Bailey SR Bonny Eagle-ME 15.85 0.5 1
21 Jordan Barboza SR B.Hendricken- RI 16.05 2.0 4
22 Patrick Fitzgerald 11 Windham - NH 16.07 0.5 1
23 Austin Merrill 12 Mt. Mansfield VT 16.08 2.0 4
24 Jon Welch JR Vergennes VT 16.15 1.7 2
25 TJ Bernier JR Bellows Falls VT 16.17 1.7 2
26 Cameron Langlois SO Scarborough - ME 16.36 2.0 4
27 Ethan Hutchins SR Spruce Mt. - ME 16.44 1.7 2
28 Elijah Staintfleur SR W. Warwick- RI 16.91 3.7 3
-- Michael Darmiento 12 Algonquin-MA DQ 2.0 4 Hand on Hurdle
Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================
Eight (8) fastest times to the final.
Meet: R 13.90 1995 Tony Ortiz, Crosby HS, Waterbury, CT
Winner '11: 14.37 D'Mahl McFadden, Merrimack Valley, NH
National: # 13.30 1990 Chris Nelloms, Dunbar HS - OH
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Dan Santalla 12 Northwestern CT 14.63 2.9
2 Devaun Bovell 11 New Canaan - CT 14.82 2.9
3 Adam Robertino 12 Norwalk - CT 14.86 2.9
4 Jon Polen JR Mnt. Anthony VT 14.90 2.9
5 Kodjo Erasmus 12 Manchester CT 14.92 2.9
6 Galo Rodriquez 11 NW Cath - CT 14.94 2.9
7 Juan Maysonet 12 Westfield - MA 14.94 2.9
-- Dylan DeMoranville 11 Apponequet - MA DQ 2.9 Missed Hurdle
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: R 37.06 1993 Aaron Hayes, Wlbr Cross, New Havn, CT
Winner '11: 38.75 D'Mahl McFadden, Merrimack Valley, NH
National: # 35.02 2009 Reggie Wyatt, La Sierra, CA
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Dan Santalla 12 Northwestern CT 38.04 4
2 Cameron Hebert 11 Masconomet MA 39.37 4
3 Peter Katsarakes 11 Lexington - MA 39.81 3
4 Romario Bailey 11 Stevens - NH 39.83 4
5 Diallo Felicien 12 Windsor - CT 40.09 4
6 Tom Reid 13 York - Me 40.09 2
7 Kodjo Erasmus 12 Manchester CT 40.12 4
8 Kevin Giffels 12 Mansfield - MA 40.24 4
9 Nick Hula 12 Litchfield - CT 40.39 3
10 Andrew DiMaiti 10 Saint Mary's MA 40.58 4
11 Jake Burns 13 Nya - ME 40.73 2
12 Benjamin Stewart SO N. Kingstown- RI 40.85 4
13 Jeremy Collins SR Bonny Eagle-ME 40.97 3
14 Dan Clarkin SR Coventry - RI 41.23 3
15 Kevin Cheam 11 Pelham - NH 41.23 2
16 Kyle O'Connell SR B.Hendricken- RI 41.56 3
17 Alec Eschholz 09 Mt. Mansfield VT 41.74 1
18 TJ Bernier JR Bellows Falls VT 41.75 1
19 Shawn Swist 11 Portsmouth - NH 42.04 3
20 Isaac Yeboah SO Cheverus - ME 42.14 2
21 Jordan Barboza SR B.Hendricken- RI 42.20 2
22 Daniel Clark 12 Granby Mem - CT 42.25 3
23 Joshua Rambert JR E.Providence-Ri 42.32 3
24 Sawyer Baldwin 11 Keene - NH 42.98 2
25 Vincent Santos SO Narragansett-RI 43.97 1
26 Michael Granai FR Colchester VT 44.84 1
27 Ethan Boucher 11 Alvirne-NH 45.23 2
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
Meet: R 42.06 2005 Wethersfield, CT, Wethersfield, CT
J Harris, J Harris, J Scricca, P Oware
Winner '11: 43.26 Andover, MA
National: # 39.76 1998 F. W. Wyatt HS - TX
M. Wesley, Franklin, Clopton, D. Wesley
School Finals H#
===================================================================
1 Windsor - CT 42.22 4
1) Sherrod Peay 11 2) Tikuan Johnson 11
3) Brian Sappleton 11 4) Daniel Jamieson 12
2 Catholic Memorial - MA 43.11 4
1) hanif Conrad 10 2) Donovan Henry 12
3) David Bermant 12 4) Curtis West 12
3 Waterford - CT 43.11 4
1) Bishme Sheppard 10 2) Y-Kim Sheppard 12
3) Dakota Jones 12 4) Christopher Jones 11
4 East Hartford - CT 43.17 4
1) John Boisette 12 2) Demarc Burrell 10
3) Kurt Lungrin 10 4) Brian Robinson 12
5 New Britain - CT 43.25 3
1) Garrett Shaw 12 2) Zachary Andrews 11
3) Juan Usuga 11 4) Basil Niccolls 11
6 Pilgrim HS - Warwick - RI 43.30 4
1) Steven Croft JR 2) Phil Tantimonico SR
3) Derek Daluz JR 4) Carl Sjogren SR
7 Jonathan Law - CT 43.51 3
1) Najee Smith 11 2) Justin Sherrick 12
3) Joseph Piselli 12 4) Jason Binder 12
8 Pinkerton - NH 43.59 4
1) Tyler Calderone 12 2) Emmitt Smith 12
3) Chris DeCarlo 12 4) Manny Latimore 10
9 Lawrence HS - MA 43.60 2
1) Ruben Munoz 12 2) Mario Encarnacion 12
3) Kelvin Severino 12 4) Robert Garcia 12
10 Cambridge Rindge & Latin - MA 43.78 3
1) Jacob Kasperowski 12 2) Darren Barnes 12
3) Carl Graham 11 4) Shaquel Anderson 10
11 Hamden - CT 43.78 4
1) Rafig Nabali 12 2) Kendall Walker 12
3) Mike Boateng 12 4) Trevor Perry 10
12 Haverhill - MA 43.92 3
1) Ronsard Masamba 12 2) Patrick Garvey 12
3) Philip Sasso-Flannagan 11 4) Alex Mayhew 11
13 Falmouth High School-ME 44.26 3
1) Jacob Buhelt JR 2) Matt Kingry SR
3) Grant Burfiend JR 4) Jimmy Polewaczyk SR
14 Bedford-NH 44.43 2
1) Jon Reeks 12 2) Mackenzie Turgeon 09
3) Dylan York 11 4) Joseph Thibeault 11
15 Windham - NH 44.63 3
1) Derek Gray 12 2) Kennie Padin 12
3) Cjay DiPrima 12 4) Brandon Dreyfuss 10
16 Algonquin - MA 44.76 2
1) Zachary Hamilton 11 2) Jordan Entwistle 12
3) Gabe Vasquez 10 4) Colin Kraft 11
17 Nashua North - NH 44.88 2
1) Zakari Jenkins 09 2) Michael Pagan 10
3) Walter Torres 10 4) William Goulding 10
18 Thornton Academy - ME 45.38 2
1) Derek Boissonnault FR 2) Tsz Tai Yuen JR
3) Christopher Walker SR 4) Andrew Smith FR
19 Sanford High School - ME 45.46 2
1) Alexander Brisebois 2) Doug Webb
3) Alex Shain 4) Dan Webb
20 Wells High School - ME 45.56 2
1) Sean Roche JR 2) Kyler Parker JR
3) Samuel LaPointe JR 4) Denzel Tomaszewski JR
21 Mt. Pleasant HS - Prov. - RI 45.63 3
1) Brandon Dunlap SR 2) Joel Royster JR
3) Antonio Quinones FR 4) Jaquan Monteiro SR
22 Mt. Mansfield Uhs - Jericho VT 45.69 1
1) Jeremy Carter 11 2) Casey Lavalley 10
3) Ted Grover 10 4) Jack Colelli 10
23 Noble High School - ME 45.88 1
1) Brandon Richard SO 2) Dorian Baker SO
3) John Clark JR 4) Cam Johnson
24 North Yarmouth Academy-ME 46.55 1
1) Jake Burns 13 2) Michael McIntosh 14
3) Cam Regan 12 4) Nick Rayder 12
-- Barrington HS - RI FS 3
1) Matt Greene SR 2) James Murphy FR
3) Jack Ryan SR 4) Max Caro SO
-- Central HS Providence - RI DNF 4
1) Napoleon Askie SR 2) Joel Ikuejamofo SR
3) Jose Ortiz SR 4) Steven Perez SO
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
Meet: R 3:18.26 1994 A.I.Prince Tech., Hartford, Ct
Winner '11: 3:19.26 Staples, CT, Woburn, MA
National: # 3:07.40 1985 Hawthorne HS - TX
Marsh, Graham, Kelly, Thomas
School Finals H#
===================================================================
1 Windsor - CT 3:17.97R 4
1) Rashad Ramsey 11 2) Kahlin Bolden 11
3) Dwight Meggie 12 4) Brian Sappleton 11
2 Staples - CT 3:19.37 4
1) Maxwell Hoberman 12 2) Zachary Mitchell 12
3) Henry Wynne 11 4) Jonathan Heil 12
3 Danbury - CT 3:19.83 4
1) Aelijah Ward 12 2) Shane Chiaravalle 12
3) Austin Winter 11 4) Patrick DeAngelo 12
4 Acton-Boxborough - MA 3:21.99 4
1) Dominic Abacherli 12 2) Nick Usoff 11
3) Andrew Doelp 11 4) Brian Sommers 11
5 Woodland - CT 3:23.24 4
1) Nick LaPerriere 11 2) John Alarcon 12
3) Tim Madormo 12 4) Eric Dietz 12
6 Pinkerton - NH 3:23.89 4
1) John Keisling 12 2) Connor Kwiecien 10
3) Chris Poggi 11 4) Chip Sullivan 12
7 Hamden - CT 3:24.57 3
1) Mike Boateng 12 2) Ryan Pearl 11
3) Trevor Perry 10 4) Kendall Walker 12
8 Lincoln-Sudbury - MA 3:25.25 4
1) Asher Gray 12 2) Nick Santangelo 12
3) Anderson Koenig 12 4) Paul Sorbo
9 Trumbull - CT 3:26.19 3
1) Tim Johnson 11 2) Joe Matera 10
3) Isaac Cotto 11 4) Malcolm Connor 12
10 Souhegan - NH 3:26.85 2
1) Jacob Kittredge 11 2) Nathan Kittredge 11
3) Tanner Kent 11 4) Bert DeForest 12
11 Plymouth Regional - NH 3:27.67 2
1) Malcolm Gocha 09 2) Zach Crane 12
3) Mike Maclean 12 4) Rob Mills 11
12 Hingham - MA 3:29.33 3
1) Bill Lumbert 11 2) TJ Freda 12
3) Kevin Oneill 11 4) Andrew Bolze 10
13 Bedford-NH 3:30.27 3
1) Cameron Levenstein 12 2) Thomas Brigham 12
3) Jon Reeks 12 4) Scott Johnson 11
14 Narragansett HS - RI 3:31.52 5
1) Aaron Libman SR 2) Ryan Luddy JR
3) Steve Smith SR 4) Deveron Gordon SR
15 Central Falls HS - RI 3:32.61 3
1) Steven Vazquez SR 2) Mathew Figueroa SO
3) Joao DeVeiga JR 4) Tyshon Ashe SO
16 East Greenwich HS - RI 3:33.07 3
1) Ben Fazio JR 2) Caleb Gladstone JR
3) Dylan Manning SR 4) Chris Millman SR
17 York High School - ME 3:33.22 2
1) Tucker Corbett 15 2) Joe Vogel 13
3) Tom Rasche 12 4) Tyler Martin 12
18 St. Johnsbury Academy - VT 3:33.60 2
1) James Fitzhugh SR 2) David Battaglia SR
3) Dage Minors JR 4) Ethan Goss SR
19 Gorham High School-ME 3:33.76 2
1) Brandon Cushman SR 2) Jon Gray FR
3) Nathan Bucknell SR 4) Travis Grant SO
20 Scarborough High School-ME 3:34.15 1
1) Ian Morris SO 2) Mike Tudor SR
3) Ryan Jamison JR 4) Jerry Kenney
21 Bis.Hendricken-Warwk-RI 3:35.48 3
1) Jordan Barboza SR 2) Matt Lombardi JR
3) Marcus Swift JR 4) Mario Rousseau JR
22 Nashua South - NH 3:35.64 2
1) Shawn DeCost 12 2) Keith Guay 12
3) Connor Rogowsky 12 4) Ray Ramos 12
23 Falmouth High School-ME 3:35.80 2
1) Jacob Buhelt JR 2) Thomas Edmonds SR
3) Grant Burfiend JR 4) Jimmy Polewaczyk SR
24 Brattleboro Union HS - VT 3:36.21 1
1) Jacob Ellis SR 2) Austin Nichols SO
3) Alec Silver JR 4) Paxton Reed JR
25 Mattanawcook Academy-ME 3:37.00 1
1) Isaac Ocana JR 2) Jacob Pelkey SR
3) Jake Levangie JR 4) Matt Guiod SR
26 Burlington High School - VT 3:39.07 1
1) Tobias Muellers SO 2) Peter Rinkema SR
3) Jake Van Buren SO 4) Nick Smith JR
27 Cheverus High School - ME 3:40.04 2
1) James Campbell JR 2) Brady Foshay JR
3) Lars Murphy JR 4) Joe Slattery SR
-- Central HS Providence - RI DQ 4 Out of zone
1) Napoleon Askie SR 2) Joel Ikuejamofo SR
3) Jose Ortiz SR 4) Steven Perez SO
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: R 7:40.28 2010 Hamden, CT
N Saba, P Cyr, I Whiting, C FitzSimons
Winner '11: 7:45.81 Wachusett- Holden, MA
National: # 7:33.48 2009 Warrington Central Bucks South - P
Dickson, Manion, Poiesz, Mallon
School Finals Points
=======================================================================
1 Wachusett - MA 7:54.36
1) Brian Cusack 11 2) Colin Bennie 11
3) Jeremy Bennie 12 4) Hayden Frechette-McCall 12
2 Fairfield Prep - CT 7:55.63
1) Adam Vare 10 2) Christian Alvarado 10
3) Connor Rog 12 4) Patrick Corono 12
3 Simsbury - CT 7:57.72
1) Joel Kirk 12 2) Kyle Heubner 11
3) Jefferson Wilkes 12 4) Kevin Stanko 12
4 Souhegan - NH 8:03.70
1) Tanner Kent 11 2) Jacob Kittredge 11
3) Nathan Kittredge 11 4) Bert DeForest 12
5 Oxford - MA 8:04.62
1) Brandon Au 11 2) Ryan Flach 10
3) Michael Morton 12 4) Cameron Swift 11
6 Danbury - CT 8:05.48
1) Chazz Winter 10 2) Mickey Kozak 10
3) Thomas Moore 12 4) Austin Winter 11
7 Nauset - MA 8:06.47
1) Jake Moore 12 2) Andrew Burke 10
3) Jake Meredith 12 4) Andrew Herwig 12
8 Bangor High School - ME 8:06.86
1) Jonathan Belanger SR 2) Joseph Belanger JR
3) Jonathan Stanhope SO 4) David Correale SR
9 Marshfield - MA 8:07.82
1) Matt Meehan 10 2) Kevin Thomas 12
3) Mark Torres 11 4) Joel Hubbard 12
10 Norwich Free Academy - CT 8:08.45
1) Daniel Cardin 12 2) Derek French 12
3) Kyle Liang 11 4) Andrew Weiler 12
11 Andover - MA 8:09.34
1) Ryan Cooney 12 2) Patrick O'Sullivan 12
3) Michael Maldari 11 4) Will Klien 12
12 East Greenwich HS - RI 8:09.70
1) Ben Fazio JR 2) Caleb Gladstone JR
3) Garrett Scanlon SO 4) Chris Millman SR
13 La Salle Ac - Prov.- RI 8:13.99
1) Andrew Estrada SR 2) Shane Watterson JR
3) Michael Stephens JR 4) Zach Chapasko JR
14 Keene - NH 8:16.69
1) Dan Damato 11 2) Taylor Carley 12
3) Kody Frye 10 4) Shawn Provost 12
15 Gorham High School-ME 8:20.03
1) Brandon Cushman SR 2) Austin Bell SO
3) Jon Gray FR 4) Nate Gervais SR
16 Amity - CT 8:20.86
1) Michael Yuan 10 2) Jesse DiPietro 12
3) Shae Belenski 11 4) Alexander Neumann 12
17 St. Johnsbury Academy - VT 8:21.59
1) Ben Bunnell SR 2) Brandon Legendre JR
3) Dage Minors JR 4) Kory Powers SR
18 Dover - NH 8:23.03
1) James Godin 12 2) Matt Dudley 11
3) Hayden Patterson 12 4) Devin Rose 12
19 York High School - ME 8:23.42
1) Mitchell Finitz 12 2) Tucker Corbett 15
3) Tom Rasche 12 4) Kyle Morrison 13
20 Champlain Val Uhs Hinesburg VT 8:25.96
1) Sean Delaney JR 2) Sam Longenbach JR
3) Jared Keyes JR 4) Elijah Cory JR
21 Greely High School - ME 8:26.06
1) Liam Campbell JR 2) Nathan Madeira JR
3) Stefan Sandreuter SR 4) Luke Wilcox SR
22 Merrimack Valley - NH 8:26.30
1) Brendan Polichronopoulos 10 2) John Cadiero 12
3) Carter Saltmarsh 10 4) Colton Ham 12
23 Essex High School-VT 8:26.56
1) Micah Lemmel-Hay JR 2) Zach Martell JR
3) Alex Dewitt JR 4) Jake Dowman SR
24 Mt. Ararat High School-ME 8:29.12
1) Seth Bryant SR 2) Jacob Demosthenes SO
3) Nathan McKenzie SO 4) Nathan Bryant SR
25 St. Thomas Aquinas-NH 8:29.20
1) Alexander Arau 12 2) Sean Colford 12
3) Ben Finnigan 09 4) Thomas O'Leary 12
26 Cumberland HS - RI 8:29.35
1) Thomas Fownes SR 2) David Agudelo FR
3) Matthew Sutcliffe SR 4) David Szczerepa SR
27 Middlebury Union HS - VT 8:30.35
1) Sam Ferguson SO 2) Stuart Guertin SR
3) Neil Guertin SR 4) James Hare JR
28 Lincoln HS - RI 8:32.58
1) Thomas Tallo SR 2) John Capaldi SR
3) Alex Carlson SR 4) Jacob Palladini JR
29 Freeport High School - ME 8:34.70
1) Taylor Saucier SR 2) Harrison Stivers SO
3) Ian McGhie JR 4) Zach Merrill FR
30 Mt. Mansfield Uhs - Jericho VT 8:35.20
1) Jack Hegman 12 2) Hayden Bove 12
3) Jason Hardacre 12 4) Derrek Schultz 12
31 Colchester HS - VT 8:38.36
1) Andrew Feeley SR 2) Jordan Lamay SO
3) Aaron Mallabar JR 4) John McNeil JR
32 Bis.Hendricken-Warwk-RI 8:38.57
1) Chris Hook SR 2) Corey Palumbo SR
3) Alex Doherty JR 4) Marcus Swift JR
Boys High Jump
================================================================
Opening Height: 6'00" - five alive
Heights: 6-0, 6-3, 6-5, 6-7, 6-9
Meet: R 7-01 1997 Dave Arundel, S. Kingstown, RI
Winner '11: 6-07 Michael Pianka, Sprinfield, VT
National: # 7-07.75 2009 James White, Grandview HS - MO
Name Year School Finals
================================================================
1 Jake Scinto 12 Cheshire - CT 6-11.00
2 Steven Vazquez SR Central Falls-RI 6-09.00
3 Alex Niemiec 11 Chicopee Com-MA 6-07.00
4 Kevin Shea 12 Nashua South-NH 6-05.00
5 Jake Almquist 11 Woodstock AC CT J6-05.00
5 Demario Gray 11 Bloomfield - CT J6-05.00
7 Blake Hickey 11 Whitman-Hans MA 6-03.00
8 Kory Breiwick 12 Greenfield - MA J6-03.00
9 Mitchell McGinty 12 Lincoln-Sudb MA J6-03.00
9 Ezra Holmes 11 Conard - CT J6-03.00
11 Tyler Martin 12 York - Me 6-00.00
11 Ethan Bradeen 11 Staples - CT 6-00.00
11 Jarad Asselin 11 Milford - NH 6-00.00
11 Kweku Aidoo 12 Manchester CT 6-00.00
11 Jeff Taylor 12 Mnchester Mem-NH 6-00.00
11 Keegan Rasmussen 12 Plymouth Reg-NH 6-00.00
11 Erik Mateo SO Central Falls-RI 6-00.00
11 Samuel Baker 12 Coginchaug-Ct 6-00.00
-- Matt Bauer SR Champlain Val VT NH
-- Will Lynch FR Burlington VT NH
-- Jarren Miller JR Winooski VT NH
-- Andrew Lewis JR Frt Fairfield-ME NH
-- Lawrence Warwick JR Coventry - RI NH
-- Donald Boyer JR Foxcroft - ME NH
-- John Cioffredi 10 Lebanon-NH NH
-- Justin Pelletier FR E.Providence-Ri NH
-- Austin Weigle SO Kennebunk-ME NH
-- Darien Acero SR Waterville - ME NH
-- Elijah Locke JR Gray-NG - ME NH
-- Trevor Luck JR Kennebunk-ME NH
Boys Pole Vault
================================================================
Opening Height: 12'06" - five alive
Heights: 12-6, 13-3, 13-9, 14-3, 14-9
Meet: R 16-09 2008 David Slovenski, Brunswick ME
Winner '11: 15-03 Mike Slovenski, Brunswick, ME
National: # 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield HS - TX
Name Year School Finals
================================================================
1 Brendan Sullivan 12 Westford Acad MA 15-03.00
2 Tim Murphy 12 New Fairfiel CT J15-03.00
3 Dan Kfoury 12 Central Cath-MA 14-03.00
4 David Frederick JR Orono - ME 13-09.00
5 Devin Burgess JR Waterville - ME J13-09.00
6 Matt Fenlon 12 Central Cath-MA 13-03.00
6 Zachary Cirelli 12 E.O. Smith - CT 13-03.00
6 Kyle Tereso 11 Chicopee - MA 13-03.00
9 Tyler John 12 Masuk - CT J13-03.00
9 Nick Tyler SR Portsmouth - RI J13-03.00
11 Kevin Mongeon SR Milton VT J13-03.00
12 Chang-Bae Son 11 Wachusett - MA J13-03.00
12 Chris Bohi 12 Mrrimck Vlley-NH J13-03.00
12 Kevin Manning JR Scarborough - ME J13-03.00
15 Austin Merrill 12 Mt. Mansfield VT J13-03.00
16 Alec James JR Scarborough - ME 12-06.00
16 Ben Rose SR Independ VT 12-06.00
16 Nayo Ogilivie 12 Mt. Mansfield VT 12-06.00
16 Nick Wall Sanford - ME 12-06.00
16 Alex Tamulonis 10 Milford - NH 12-06.00
16 Morgan Reeves SR Lisbon - ME 12-06.00
16 Ryan Dube SR Cumberland- RI 12-06.00
16 Aaron Beckwith 11 Hopkinton-NH 12-06.00
16 Nicholas Sumby 11 Old Saybrook CT 12-06.00
16 Michael Bradley 12 Clinton - MA 12-06.00
16 Tyler Rubega 11 East Hampton-Ct 12-06.00
-- Thomas Sattler 12 Winnisquam-NH NH
-- CJ Vallie 12 Nashua South-NH NH
-- Ed Simon SR Bell. Fre Ac. VT NH
-- Nick Carle JR Hermon - ME NH
-- Nick Saccoccio SR Ponaganset-RI NH
-- Devon Stearley 11 Chicopee Com-MA NH
-- Joseph Hayden JR Brewer - ME NH
-- Sam Davey JR La Salle - RI NH
Boys Long Jump
=====================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup approach between flights
Meet: R 24-10 1992 Eric Scammons, So. Hadley HS, MA
Winner '11: 23-00 Amanze Williams, Naugatuck, CT
National: # 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare HS - CA
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Jake Scinto 12 Cheshire - CT 22-09.00 NWI
2 Gabe Carter 11 Kearsarge - NH 21-09.50 NWI
3 Andrew Bolze 10 Hingham - MA 21-08.25 NWI
4 Kyle Darrow 11 Xaverian Bro MA 21-08.00 NWI
5 Eddie Uthman SR W. Warwick- RI 21-06.00 NWI
6 Donald Whittle 12 Somers - CT 21-03.00 NWI
7 Isaiah Fariel 12 Hanover - NH 21-00.00 NWI
8 Brenden Lytton 12 Torrington CT 20-10.50 NWI
9 Demario Gray 11 Bloomfield - CT 20-10.25 NWI
10 Morgan Reeves SR Lisbon - ME 20-09.50 NWI
11 Alex Ward 12 Wilton - CT 20-07.50 NWI
12 Craig Shytle 11 Weston - CT 20-06.50 NWI
12 Colby Cunningham SR Independ VT 20-06.50 NWI
14 Christopher Moura JR E.Providence-Ri 20-05.25 NWI
15 Miguel Caballero SR Orono - ME 20-05.00 NWI
16 Patrick Rice SR Windham - ME 20-04.75 NWI
17 Justin Callander 12 New Bedford - MA 20-03.25 NWI
18 Joe Slattery SR Cheverus - ME 20-02.50 NWI
19 J.R. Richeeds 12 Killingly - CT 20-00.00 NWI
20 Ian Weider JR Thetford VT 19-09.75 NWI
21 Patrick Fitzgerald 11 Windham - NH 19-07.50 NWI
22 Derrek St. Onge 12 Goffstown- NH 19-06.25 NWI
23 Ryan Rei SR Cumberland- RI 19-05.50 NWI
24 Andrew Alicea 11 Mrrimck Vlley-NH 19-03.00 NWI
25 Alex Joyce SR Burlington VT 19-01.25 NWI
26 Matt Bellows JR Colchester VT 18-10.25 NWI
27 Steven Conte SR Prout HS - RI 18-09.25 NWI
28 Aaron Rogers SR Falmouth - ME 18-08.00 NWI
29 Trey Llime SO Lake Region VT 18-06.00 NWI
30 Jake Dumas SR Lewiston - ME 18-05.25 NWI
Boys Triple Jump
=====================================================================
Eight (8 )to the finals.
One warmup approach between flights
Meet: R 50-01.50 1994 Robert Howard, Shea HS, Pawtucket, RI
Winner '11: 46-07 Amanze Williams, Naugatuck, CT
National: # 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Passadena Muir HS - CA
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Dana Pagliuca 11 Xaverian Bro MA 46-06.00 NWI
2 Treyvon Moore 12 Career Magne-Ct 46-01.50 NWI
3 Jake Scinto 12 Cheshire - CT 45-11.75 NWI
4 Evandro DaCosta 10 Randolph - MA 44-04.75 NWI
5 Garrett Shaw 12 New Britain CT 44-01.25 NWI
6 Patrick Rice SR Windham - ME 44-00.25 NWI
7 Maxwell Hoberman 12 Staples - CT 43-10.50 NWI
8 Gabe Carter 11 Kearsarge - NH 43-09.25 NWI
9 Colby Cunningham SR Independ VT 43-08.50 NWI
10 Ryan Rei SR Cumberland- RI 43-08.00 NWI
11 Alex Shain Sanford - ME 43-06.00 NWI
12 Ezra Holmes 11 Conard - CT 43-05.00 NWI
13 Jonathan HendricksonBell JR Medomak - ME 43-00.00 NWI
14 Kevin Shea 12 Nashua South-NH 42-11.00 NWI
15 Julian Hubbard JR Cony - ME 42-10.75 NWI
16 Drew Francouer 11 Somersworth-NH 42-10.50 NWI
17 CJ Alumbres 9 Fitch - MA 42-07.00 NWI
18 Max Brown SR Waterville - ME 42-02.25 NWI
19 Ndailor Sheriff SR Classical - RI 42-01.00 NWI
20 Lawrence Warwick JR Coventry - RI 42-00.00 NWI
21 Jack Chace 11 Portsmouth - NH 41-11.75 NWI
22 Alex Joyce SR Burlington VT 41-06.00 NWI
23 Jake Dumas SR Lewiston - ME 41-01.00 NWI
24 Jarad Asselin 11 Milford - NH 40-10.00 NWI
25 Matt Bauer SR Champlain Val VT 40-02.00 NWI
26 Christopher Moura JR E.Providence-Ri 40-01.25 NWI
27 Legeorge Williams SR Frt Fairfield-ME 39-10.50 NWI
28 John Truong SR Winooski VT 39-04.00 NWI
29 Connor White SR Hartford VT 38-07.25 NWI
Boys Shot Put
================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup throw between flights
Meet: R 64-01 2010 Dominic Filiano, Lebanon, NH
Winner '11: 57-11 John Wlasuk, Newtown, CT
National: # 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson HS - TX
Name Year School Finals
================================================================
1 Eric Beckwith 11 North Attleb MA 57-08.75
2 Swardick Mayanja 12 Newton North MA 54-11.75
3 Steve St. Jean JR Auburn - MA 52-10.00
4 Kevin Conway SR Westerly - RI 52-02.50
5 Ryan Luberto 11 Windham CT 51-11.00
6 Joe Colao JR Westerly - RI 50-11.00
7 Jeremy Octeau SR Westerly - RI 50-10.50
8 Mike Lynch 11 Nashua North-NH 50-06.00
9 Joseph Breen 11 Algonquin-MA 50-02.00
10 Yannick Price-Prevot SR Medomak - ME 49-05.50
11 Paul Spada 12 Rocky Hill CT 49-03.00
12 Brandon Hammerstrom 12 Mnchester Mem-NH 48-09.50
13 Ben Compton 12 Windsor - CT 48-08.50
14 Evan Dombrowski 10 Saint John's MA 48-08.00
14 Rudy Pandora SR Lewiston - ME 48-08.00
16 Mike McClean 12 Franklin - NH 48-04.00
17 Eric Miller 12 Dover - NH 48-00.00
18 Cam Rayder 12 Nya - ME 47-09.50
19 Nick Margitza SR Waterville - ME 47-07.50
20 Kyle Nealey SR Gorham - ME 47-06.25
21 Aaron Comery JR Coventry - RI 47-04.25
22 Jacob Tomczak 12 Derby - CT 46-08.50
23 Joseph Thibeault 11 Bedford-NH 45-09.50
24 Fisher Bourbeau 12 Newfound Reg-NH 44-08.00
25 Adam Rock 11 Griswold - CT 44-04.00
26 Nathan Gilman SR Rutland VT 41-08.00
27 Matt Keir SR Mnt. Anthony VT 40-02.00
Boys Discus Throw
================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup throw between flights
Meet: R 190-02 1979 Alan Baginski, Classical HS, Prov., RI
Winner '11: 179-10 John Wlasuk, Newtown, CT
National: # 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista HS - CO
Name Year School Finals
================================================================
1 Matt Graziano 11 Canton - CT 176-00
2 Jeremy Octeau SR Westerly - RI 171-02
3 Kevin Conway SR Westerly - RI 170-03
4 Jacob Tomczak 12 Derby - CT 166-11
5 Swardick Mayanja 12 Newton North MA 162-08
6 Joe Colao JR Westerly - RI 162-04
7 Nick Staub 12 Dracut - MA 156-11
8 Kyle Ducharme SR Hazen VT 150-09
9 Joseph Manson 11 Danvers - MA 149-09
10 Steve Sam 11 Lynn Classic MA 146-11
11 David LePauloue JR Thornton - ME 146-00
11 David Karabinos 11 Amity - CT 146-00
13 Mike Lynch 11 Nashua North-NH 145-00
14 Yannick Price-Prevot SR Medomak - ME 144-06
15 Jackson Boisse SR Massabesic-ME 144-01
16 Austin Pacific 11 Brookfield - CT 143-02
17 Charlie Ionata JR Barrington - RI 141-10
18 Jared Bell Deering - ME 141-06
18 Gabriel Shakour 11 Keene - NH 141-06
20 Jose Fernandes 12 Dartmouth - MA 141-05
21 Elliott Cross 12 Exeter - NH 136-01
22 Niles Makarewicz-Connor 11 Winnacunnet-NH 133-04
23 Mitchell Kuiper 11 Harwood VT 132-00
24 Brendon Keach 10 Exeter - NH 130-07
25 Michael Joseph 12 Windsor - CT 129-09
26 Tom Carton JR Essex VT 128-07
27 A.J. Gillis SR Oxbow VT 127-07
28 Andrew Lewis JR Frt Fairfield-ME 127-06
29 Shane Corbett SR Bonny Eagle-ME 126-03
30 Rami Hamdan 12 New Canaan - CT 123-09
31 Shaun Howard 10 Sanborn Reg - NH 122-06
Boys Javelin Throw
================================================================
Eight (8) to the finals.
One warmup throw between flights
Meet: R 220-11 1974 Edward Mikula, Hanover HS, NH
Winner '11: 180-06 Thomas Myers, Coventry, CT
National: # 244-02 2010 Sam Crouser, Gresham HS - OR
Name Year School Finals
================================================================
1 Elijah Doerfler SR St. Johnsbury VT 185-10
2 Jordan Entwistle 12 Algonquin-MA 184-09
3 Chris Bohi 12 Mrrimck Vlley-NH 184-03
4 Mark Zavrl 11 Andover - MA 181-08
5 Adam Boucher 12 Tolland - CT 180-03
6 Zachary Hurd JR Exeter-W.Gr.-RI 178-08
7 Eric Glynn 12 Simsbury - CT 176-04
8 Jacob Shippee 12 East Cath - CT 175-09
9 Chris Knaub SR Yarmouth - ME 170-09
10 Seth Allen SR Burlington VT 169-09
11 Ryan Clay 12 Triton - MA 169-04
12 Scott Lang 12 Woodland CT 167-11
13 Alex Magoon 11 Salem - NH 167-01
14 Ethan Wright SO Narragansett-RI 166-08
15 Alex Johnson 12 Oyster River NH 163-07
16 Tyler Latham 10 Fitch - MA 161-06
17 Pat McHale 12 Lowell - MA 161-00
18 Kevin Foster 11 East Lyme - CT 160-00
19 Shaun Howard 10 Sanborn Reg - NH 159-02
20 Drew Francouer 11 Somersworth-NH 158-11
21 Freddy Antonian SR Classical - RI 157-08
22 Peter Kristensen SR St. Johnsbury VT 153-08
23 Matt Cushing JR Cheverus - ME 149-04
24 Bowen Lord JR Spaulding VT 149-03
25 Joe Aslin SR Bellows Falls VT 147-05
26 Matt Kingry SR Falmouth - ME 146-00
27 Dylan Ballard JR Peoples Acad VT 145-10
28 Matthew Swanson SR Bangor Christ-ME 144-11
29 Jeremy Kelsey SO Hampden - ME 141-11
30 Charlie Ionata JR Barrington - RI 134-02
Like·Comment·Share·E-mail·125804 views
History for New England High School Outdoor Championships
Show 9 more
Hashtags#new-england #interscholastic #outdoor #track #and #field #championships #cnesspa
|